افزایش چشم‌گیر استفاده از چرس در تفریح‌گاه‌های پغمان؛ پولیس: چرسی‌ها را از تفریح‌گاه‌ها جمع‌آوری می‌کنیم

حسین حیدری

ولسوالی پغمان ولایت کابل که مهمان‌خانه افغانستان نامیده می‌شود، اکنون بیش‌تر تفریح‌گاه‌هایش مکان امن و خوش‌آیند برای استفاده از چرس شده است. شماری از افرادی که در تفریح‌گاه‌های پغمان می‌آیند، بدون در نظر گرفتن اخلاق اجتماعی و نزاکت مکان‌های عمومی در حضور خانواده‌ها، زنان و کودکان چرس دود می‌کنند. این وضعیت، خانواده‌ها و سایر افرادی که برای تفریح و خوش‌گذرانی سالم به پغمان می‌آیند را با مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه کرده است.

خانواده‌ها به ویژه زنان و کودکان در این تفریح‌گاه‌ها مصونیت، احساس آرامش و امنیت ندارند؛ چون استفاده چشم‌گیر چرس روی روحیه آنان تاثیر سوء و منفی می‌گذارد. مسوولیت دولت، به ویژه شهرداری و پولیس است که جلو استفاده از چرس در تفریح‌گاه‌ها را بگیرند، اما طوری که در تفریح‌گاه‌های پغمان دیده می‌شود، پولیس و شهرداری نظارت موثر بر این مکان‌های تفریحی ندارند.

با وجود این مشکلات در فصل روان، پغمان میزبان صدها کابلی است که برای تفریح و میله در این ولسوالی جمع می‌شوند. پغمان در ۲۵ کیلومتری شهر کابل، از ولسوالی‌های سرسبز، زیبا و دیدنی کابل است. این ولسوالی دارای دو دره‌ی تفریحی و تاریخی به نام‌های «پغمان» و «پشه‌ای» است. هم‌چنان پغمان دارای یک‌ تپه‌ی تاریخی و تفریحی است. با وجود محدودیت‌ها و مشکلات، هوای سرد، تپه‌های سرسبز، میوه‌های گوناگون و نزدیکی این ولسوالی به شهر کابل، سبب می‌شود که باشنده‌های ولسوالی‌های مختلف ولایت کابل در روز‌های رسمی و غیر‌رسمی برای تفریح و میله در این ولسوالی جمع شوند.

صفر رضایی همراه با اعضای خانواده خود برای تفریح و میله به پغمان آمده است. آقای رضایی می‌گوید که از کار در جریان هفته خسته می‌شود و در پایان هفته برای تفریح و میله به پغمان آمده‌اند. او می‌گوید که پغمان برای خانواده‌ها مکانی ایده‌آل و زیاد مناسب نیست، اما چون مکان‌های تفریحی‌ در شهر کابل خیلی کم است، ناچار‌ اند به این ولسوالی بیایند. به گفته او، در تفریح‌گاه‌های پغمان مکان مشخص برای خانواده‌ها نیست و آنان با خاطر جمع تفریح نمی‌توانند.

در همین حال سهیلا صفری که برای تفریح در پغمان آمده است، می‌گوید: «پغمان جایی خوب است، اما برای زنان زیاد مناسب نیست. یک‌ تعداد مواد دود می‌کنند، شماری هم در فضای باز آب‌بازی می‌کنند، این وضعیت سبب شده است که دوباره به پغمان نیایم.»

خانم صفری اشاره کرد که قیمت‌های مواد غذایی نیز در این ولسوالی دو برابر شهر است و هیچ‌گونه نظارتی برای جلوگیری از گران‌فروشی دکان‌داران وجود ندارد. او هم‌چنان اشاره کرد که با توجه به حضور پر‌رنگ مردم در پغمان باید دولت تفریح‌گاه‌های سالم و مناسب را برای زنان در پغمان اختصاص دهد.

مشکلات زنان تنها به این مورد خلاصه نمی‌شود، بیش‌تر تفریح‌گاه‌های پغمان که خصوصی است، تشناب ندارد.

خانم صفری تصریح کرد که حتا تفریح برای زنان بدون دغدغه نیست. به گفته او، مسوولان تفریح‌گاه‌های خصوصی که از مردم تفریح‌کننده‌گان پول هنگفتی می‌گیرند، باید حداقل امکانات را فراهم کنند.

در همین حال مسوولان شهرداری کابل در واکنش به این گفته‌ها می‌گویند که به زودی این مشکل زنان را برطرف می‌کنند. نعمت‌الله بارکزی، سخنگوی شهرداری کابل، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که این نهاد تصمیم و برنامه دارد تا در آینده نزدیک در تفریح‌گاه‌های پغمان تشناب‌های زنانه بسازد. آقای بارکزی اشاره کرد که شهرداری کابل به همکاری با موسسات همکار تلاش دارد تا این مشکل خانم‌ها را در تفریح‌گاه‌های پغمان حل کند.

او هم‌چنان در رابطه به استفاده از مواد مخدر به ویژه چرس در مکان‌های تفریحی پغمان گفت: «یک تعداد افرادی که در پارک‌ها مواد مخدر استفاده می‌کنند، جلوگیری آن مشخصاً به عهده حوزه امنیتی و قوماندانی امنیه ولسوالی است. این نهاد‌ها باید به صورت جدی مانع این‌طور عمل‌ها در تفریح‌گاه‌ها شوند.»

پولیس کابل: چرسی‌ها را از تفریح‌گاه‌ها جمع‌آوری می‌کنیم

پولیس کابل استفاده از مواد مخدر به ویژه چرس را در تفریح‌گاه‌ها پغمان می‌پذیرد و می‌گوید که استفاده‌کننده‌گان چرس را از تفریح‌گاه‌ها جمع‌آوری می‌کنند. فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که پولیس با هم‌چون افراد برخورد جدی می‌کند و بیش‌تر این افراد از تفریح‌گاه‌های پغمان و قرغه جمع‌آوری شده‌اند. آقای فرامرز افزود: «افرادی که در تفریح‌گاه‌ها متهم به جرم شده‌اند، دوسیه‌های‌شان رسمی شده است. افرادی که گشت‌و‌گذار بی‌جا داشته‌اند، بایومتریک شده‌اند.»

سخنگوی پولیس کابل تصریح کرد که گزمه‌ها و ایست‌های بررسی آنان در تفریح‌گاه‌ها فعال است و در صورتی که مردم شکایت داشته باشند، می‌توانند آن را با پولیس شریک سازند.

کابل شهری با بیش از ۵ میلیون نفوس هر روز شاهد جرایم مختلف است. شلوغ بودن تفریح‌گاه‌ها و نبود مکان‌های کافی و مناسب برای تفریح، خانواده‌ها را وادار می‌سازد که با وجود تمام این مشکلات و مزاحمت‌ها یک روز‌شان را در تفریح‌گاه‌ها خوش و سالم بگذرانند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن