سیگار با بازشدن دروازه‌ زندان‌های افغانستان نیروهای داعش استعداد و توانایی یافته‌اند

۸صبح، کابل: بازرس ویژه‌ ایالات متحده برای افغانستان (سیگار) می‌گوید که طالبان با گشودن دروازه‌های زندان‌ها، به داعش استعداد و توانایی داده‌اند.

سیگار امروز پنج‌شنبه، با نشر گزارشی گفته است که طالبان در ماه اگست۲۰۲۱ با تصرف کابل، دروازه زندان امنیت ملی را گشودند که در نتیجه آن صدها نیروی داعش از بند آزاد شدند.

به گفته بازرس ویژه ایالات متحده، این اقدام هم‌زمان با حمله به میدان هوایی کابل رخ‌ داده است؛ رویدادی که در آن دست‌کم ۱۷۰ شهروند افغانستان و ۱۳ سرباز امریکایی جان باختند.

سیگار افزوده است که طالبان با رهایی صدها نیروی داعش از زندان‌های افغانستان، ابوعمر خراسانی، رهبر این گروه را با ۸ جنگ‌جوی دیگر اعدام کرده‌اند.

در گزارش بازرس ویژه ایالات متحده امریکا آمده است که قبل از آگست ۲۰۲۱، نابودی داعش هدف مشترک طالبان، دولت افغانستان و نیروهای ائتلاف بود.

در گزارش سیگار گفته شده است که در سال ۲۰۱۵ قطعه‌های سرخ طالبان برای از بین‌بردن گروه‌های جداشده‌ طالبان که با داعش هم‌سو شده بودند، فعال شده بود.

اخیراً جنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده سنتکام گفته است که آزادی زندانیان داعش از پل‌چرخی و پروان، باعث تقویت این گروه در افغانستان شده است.

فرمانده مرکزی ارتش امریکا افزوده است که طالبان: «نتیجه آن تصمیم کوته‌بینانه خویش را درو می‌کنند.»

طالبان اظهارات مک‌کنزی را در آن زمان تکذیب و آن را تبلیغ برای داعش خوانده بودند.

این در حالی است که در تازه‌ترین مورد، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، از حضور داعش در مرزهای شمالی افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

دکمه بازگشت به بالا