سیگار: غیرحاضری در اردوی ملی بین ۱۰ تا ۶۰ درصد است

فهیم امین

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی آورده است که میزان غیابت وظیفه‌ای در اردوی ملی افغانستان بین ۱ تا ۶۰ درصد است. جان سوپکو، بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه‌اش به کانگرس امریکا گفته است که این غیرحاضری‌ها می‌‌تواند به معنای غیرحاضری بدون مرخصی، کشته و یا زخمی‌‌شدن، تبدیلی، ترک وظیفه، تقاعد، اعزام به ماموریت و یا خدمتی از یک واحد به واحد دیگر، تعبیر شود.

در گزارش سیگار که روز پنج‌شنبه، نهم عقرب نشر شد، آمده است که این سطح غیابت در بررسی از قول اردوی ۲۰۱، ۲۰۳، ۲۰۵ و واحد ویژه ارتش ملی مشاهده شده است. بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان گفته است: «نتیجه بررسی حساب‌دهی کارمندان نشان می‌‌دهد که در بهترین حالت ۱۰ درصد و در بدترین حالت ۶۰ درصد کارمندان ارتش ملی افغانستان در جریان بررسی حضور نداشتند.»

با این حال، مسوولان وزارت دفاع ملی با رد این میزان غیابت وظیفه‌ای سربازان ارتش ملی می‌‌گویند، برخی از سربازان ارتش غیرحاضری می‌‌کنند، اما این غیرحاضری‌ها موقت است. فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت در صحبت با روزنامه ۸صبح، گفت: «غیرحاضری یا غیابت دایمی ‌‌در ارتش ملی بسیار کم است و این غیابت سربازان به حدی نیست که نگران‌کننده باشد.» آقای امان افزود، سطح فرار از ارتش ملی نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته و در مقابل میزان پیوستن به ارتش ملی نیز افزایش یافته است. سیگار در حالی سطح غیابت وظیفه‌ای را در ارتش ملی بین ۱۰ تا ۶۰ درصد عنوان کرده است که در سال‌های گذشته گزارش‌هایی از فرار سربازان ارتش از میدان نبرد نیز نشر شده بود. در سال ۱۳۹۵ شبکه‌ی تلویزیونی «سی‌ان‌ان» و برخی از رسانه‌های خارجی دیگر، گزارش داده‌اند که شماری از سربازان ارتش ملی از میدان نبرد فرار می‌کنند. بر اساس این گزارش، میزان نظامیان فراری در افغانستان نسبت به شمار کشته‌گان و زخمی‌‌ها بیش‌تر بوده است. اکنون اما در گزارش سیگار از فرار نظامیان از میدان نبرد یاد نشده است.

در همین حال، آگاهان مسایل نظامی ‌‌غیابت وظیفه‌ای نیروهای نظامی ‌‌به ویژه ارتش ملی را «ضعف مدیریت» وزارت دفاع ملی عنوان می‌‌کنند و از این وزارت می‌‌خواهند، جلو این غیرحاضری‌ها را بگیرند. عتیق‌الله امرخیل،‌ نظامی ‌‌پیشین می‌‌گوید، افغانستان در یک حالت جنگی قرار دارد و غیرحاضری سربازان ارتش به معنای شکست عمدی در مبارزه با دشمن شمرده می‌‌شود. به سخن او، میزان سربازان و نیروهای نظامی‌‌ در هر قول اردو و یا هر واحد اداره‌ای بر اساس نیاز محاسبه و توظیف می‌‌شود. این نظامی ‌‌پیشین علت برخی از تلفات نظامی را غیرحاضری‌های خودسر عنوان کرد و خاطرنشان ساخت، در صورتی که دشمن از کاهش میزان نیروهای نظامی‌‌ در یکی از پاسگاه‌های نظامی‌ ‌اطلاع حاصل کند، مطمیناً دست به کار خواهند شد. آگاهان نظامی ‌‌از وزارت دفاع ملی می‌‌خواهند انضباط نظامی ‌‌را جدی بگیرند تا جلو غیابت وظیفه‌ای در سطح ارتش گرفته شود.

در گزارش سیگار هم‌چنان از افزایش تلفات غیرنظامیان و نظامیان در سه ماه گذشته یاد شده است. جان سپکو در این گزارش نوشته است که نیروهای نظامی افغان در حال حاضر حالت دفاعی را اختیار کرده‌اند و بیش‌تر از ۶۰ درصد تلفات نظامی در جریان عملیات‌های دفاعی این نیروها رخ داده است. بر اساس گزارش سیگار، تلفات غیرنظامیان در سه ماه گذشته در مقایسه به زمان مشابه آن در سال گذشته ۳۹ درصد افزایش یافته است.

سیگار در این گزارش هم‌چنان از میزان تلفات غیرنظامیان یاد کرده و بر اساس آمارهای دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در کابل (یونما) گفته است که تلفات غیرنظامیان در سه ماه گذشته نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته، ۴۲ درصد افزایش یافته است.

 

عملیات زمینی اردو ۳۲ درصد افزایش یافته است

در گزارش بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان آمده است که تا ماه اکتوبر سال روان میلادی، ۱۷ سرباز امریکایی و خارجی در افغانستان کشته شده و ۱۲۴ تن دیگر زخمی‌‌ شده‌اند، که به باور آقای سپکو این میزان در پنج سال گذشته بی‌پیشینه بوده است. در این گزارش هم‌چنان آمده است که در نُه ماه امسال، نیروهای امنیتی دو هزار و ۵۳۱ عملیات زمینی انجام داده‌اند که نسبت به سال گذشته میلادی ۳۲ درصد افزایش را نشان می‌‌دهد. در سال گذشته میلادی حدود دو هزار و ۳۶۵ عملیات اجرا شده است.

وزارت دفاع ملی اما با رد این گزارش گفته است که نیروهای امنیتی در یک سال گذشته از حالت دفاعی بیرون شده و در حالت تهاجمی ‌‌قرار گرفته‌اند. فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، با وجود این‌که تعداد عملیات نیروهای امنیتی در برابر گروه‌های تروریستی افزایش یافته، اما تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی نسبت به سال گذشته در میدان جنگ کاهش یافته است. به سخن او، این نیروها توانسته‌اند در هشت ماه گذشته ۱۳ ولسوالی را از تصرف «گروه‌های مخالف مسلح دولت» بیرون کنند.

دکمه بازگشت به بالا