نمایش قدرت دولت و اپوزیسیون در سال‌روز استقلال ونزویلا

دویچه‌وله گزارش داده است که روز جمعه، ۱۴ سرطان، خیابان‌های کاراکاس، پایتخت ونزویلا و دیگر شهرهای بزرگ این کشور صحنه قدرت‌نمایی طرفداران دولت و نیروهای اپوزیسین بود که به بهانه سال‌روز استقلال به خیابان آمده بودند.

حامیان خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون که بیش‌تر در منطقه شرقی کاراکاس تجمع کرده بودند، علیه شکنجه مخالفان و کشتار زندانیان سیاسی شعار می‌دادند.

گوایدو در ۲۳ جنوری، در حالی که ریاست پارلمان را بر‌عهده داشت، پس از رای اکثریت نماینده‌گان به غیرقانونی بودن انتخابات ریاست جمهوری، خود را رییس جمهور موقت خواند و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزویلا شد. او روز جمعه ضمن تشویق معترضان به ادامه مبارزه خطاب به آن‌ها گفت: «هیچ تردید نکنید که ما پیروز خواهیم شد.» گوایدو وعده داد که «تمام ونزویلا» را علیه دولت نیکلاس مادورو بسیج کند و از نیروهای دولتی خواست که به حقوق بشر احترام بگذارند.

رهبر اپوزیسیون که به عنوان رییس جمهور موقت از پشتی‌بانی امریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی و امریکای لاتین برخوردار است، در جمع تظاهرکننده‌گان تاکید کرد که رژیم حاکم بر ونزویلا را فقط می‌توان حکومتی دیکتاتوری خواند که حقوق بشر را به طور سیستماتیک نقض می‌کند و گزارش جدید سازمان ملل نیز این مسأله را تأیید کرده است.

میشل باچله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارشی که روز جمعه، پنجم جولای به شورای حقوق بشر این نهاد ارایه شد، از «شکنجه سیستماتیک» مخالفان در زندان‌های ونزویلا خبر داد و گفت که نیروهای امنیتی با صحنه‌سازی در مورد اقدام به فرار یا مقاومت مسلحانه، بازداشت‌ شده‌گان را به قتل رسانده‌اند.

کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید که نیروهای امنیتی ونزویلا در سال گذشته میلادی ۵ هزار و ۲۷۸ نفر را به این شیوه به قتل رسانده‌اند و تعداد این قربانیان از ابتدای امسال تا ۱۹ ماه می ۱ هزار و ۵۶۹ نفر بوده است.

مقامات ارشد دولت مادورو این اتهام‌ها را بی‌اساس می‌خوانند، اما سازمان عفو بین‌الملل ماه گذشته در گزارشی حکومت ونزویلا را به نقض حقوق بشر، بازداشت خودسرانه و اعدام بدون محاکمه مخالفان متهم کرد و از دادگاه کیفری بین‌المللی خواست که به این مسأله رسیده‌گی کند.

خوان گوایدو اعلام آماده‌گی کرده که با نماینده‌گان دولت وارد مذاکرات مستقیم شود. او تأکید می‌کند که از این کار «واهمه ندارد» اما هرگونه مذاکره باید سه هدف مشخص داشته باشد: کناره‌گیری مادورو، تشکیل یک دولت انتقالی و برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری.

برخی کشورها از جمله ناروی برای میانجی‌گری میان دولت و نیروهای اپوزیسیون در ونزویلا تلاش‌هایی کرده‌اند که تا کنون به نتیجه مشخصی نرسیده است.

نیکلاس مادورو که در سال‌روز استقلال در جمع فرماندهان ارشد ارتش سخنرانی می‌کرد، از میانجی‌گری ناروی استقبال کرد و گفت: «در ونزویلا برای همه جا هست و همه باید از بخشی از خواسته‌های خود صرف‌ نظر کنند تا بتوان به توافق رسید.»

هنوز بخش بزرگی از نظامیان ونزویلا از دولت نیکلاس مادورو پشتیبانی می‌کنند، با این همه تعدادی از مقامات ارشد ارتش به جمع مخالفان پیوسته‌اند.

جنگ قدرت در ونزویلا از ماه‌ها پیش در این کشور که وضعیت اقتصادی بسیار وخیمی دارد، در جریان است. تا کنون حدود ۵۰ کشور خوان گوایدو را به عنوان رییس جمهور موقت ونزویلا به رسمیت شناخته‌اند. در این مناقشه کشورهای معدودی، از جمله ایران، روسیه، کوبا و ترکیه از مادورو جانب‌داری می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا