تکان‌دهنده: تنها در ۳۷ روز جنگ کندز ۵۰۰ غیرنظامی «معلول» شده‌اند

فرشته آویژه- خبرنگار آزاد

آماری که تنها از ۳۷ روز جنگ در کندز نشر شده است، نشان می‌دهد که به دنبال حمله‌های طالبان به ولسوالی‌ها و مرکز کندز، حداقل ۵۰۰ غیرنظامی با آسیب‌دیدن در جنگ، زخمی شده، بیش‌ترشان دست و یا پا و یا هم دیگر اعضای بدن‌شان را از دست داده و دارای معلولیت شده‌اند.

هم‌زمان با نشر این آمار، شماری از قربانیان و آسیب‌دیده‌گان جنگ‌های کندز، در یک گردهمایی اعتراض‌آمیز، از طرفین منازعه خواستار توقف جنگ و به میان آمدن صلح پایدار در کشور شدند.

این آسیب‌دیده‌گان «به جنگ چهل ساله خاتمه بخشیده شود و صلح باثبات تامین گردد» را شعار می‌دادند.

یکی از آنان می‌گوید: «جنگ، چه دست‌آورد دارد؟ حالا اگر صلح شود، اطفال و زنان دست و پای‌شان را پس پیدا می‌کنند؟ ضرر جنگ جبران‌شدنی نیست. بیایید دیگر باعث معلولیت بیش‌تر مردم نشویم.»

در جریان بیش از یک ماه، نبردهای خونین کندز، صدها فرد ملکی مشمول زنان و کودکان مجروح و معیوب شدند.

تنها در ۳۷ روز جنگ کندز ۵۰۰ غیرنظامی «معیوب» شده‌اند

بر اساس سروی‌ای که موسسات مددرسان بشری ملل متحد در ولایت کندز، از۱۱جون الی ۱۷ جولای انجام داده‌اند، دست‌کم ۵۰۰ غیرنظامی در جریان جنگ‌های این ولایت «معیوب‌ و مجروح» شده‌اند.

عصمت‌الله هوتک، مسوول موسسه کوردید ملل متحد در کندز می‌گوید که از جمله ۵۰۰ قربانی جنگ‌ها ۱۳۱ تن کودکان‌اند که حالت روانی خوبی ندارند.

آقای هوتک می‌افزاید: «این آمار متضررین جنگ، آن هم در جریان یک ماه در کندز، بی‌پیشینه و بسیار ‌درشت است.»

بر اساس اظهارات آقای هوتک، بیش‌تر این غیرنظامیان که در میان آنان زنان و کودکان شامل‌اند، از ناحیه دست و پا معیوب شده‌اند.

از سویی هم، مسوولان حکومت محلی کندز، می‌گویند که در نتیجه جنگ‌های یک‌ماه گذشته، در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت بالاتر از ۱۲ هزار خانواده بی‌جا شده‌اند و دست‌کم ۵۰۰ غیرنظامی معیوب شده و آسیب‌های جدی دیده‌اند که این آمار قربانیان جنگ «تکان‌دهنده» بوده است.

نجیب‌الله عمر خیل، سرپرست ولایت کندز می‌گوید که به تازه‌گی برای ۲۲۱ قربانی جنگ‌ها مساعدت‌های نقدی صورت گرفته است که برای متباقی آنان به زودی پول نقد کمک خواهد شد.

آسیب‌دیده‌گان جنگ کندز: «به جنگ چهل ساله خاتمه بخشیده شود و صلح باثبات تامین گردد»

کندز از ولایات آسیب‌پذیر حوزه شمال‌شرق کشور است که در پی حملات طالبان در جریان یک ماه گذشته، به شمول بندر تجارتی شیر خان که هم‌مرز با جمهوری تاجیکستان است، مراکز پنج ولسوالی آن به دست این گروه افتاده است.

در حال حاضر، طالبان خودشان را به دروازه‌های این شهر رسانده‌اند و هرازگاهی نبردهای شدید میان نیروهای افغان و ‌طالبان صورت می‌گیرد.

به صورت کل شهروندان افغانستان و به ویژه باشنده‌گان ولایت کندز که شدیدترین و مداوم‌ترین جنگ‌ها را تحمل کرده‌اند، انتظار صلح و آتش‌بس را از آخرین نشست دوحه میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان داشتند. انتظاری که نتیجه‌ مطلوب نداشت و خبری از آتش‌بس از نشست دوحه بیرون نشد.

در اعلامیه‌ی مشترک پایان نشست میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان درباره آتش‌بس چیزی گفته نشده است. پیش از این گفته شده بود که آتش‌بس یکی از اجندهای اصلی این مذاکرات است.

دکمه بازگشت به بالا