«شیعیان مکلف به پرداخت عشر نیستند»؛ طالبان‌: عشر را به فقرا توزیع می‌کنیم

مسعود اختیاری

جمع‌آوری عشر از مردم، یکی از موضوعات جنجالی در حکومت سرپرست طالبان است که شماری از باشنده‌گان کشور خواستار لغو آن هستند. بسیاری‌، انتقاد دارند هنگامی که مردم کشور با شرایط دشوار اقتصادی و مالی روبه‌رواند، بیکاری افزایش یافته، درامدها افت کرده و از طرف دیگر حاصلات زراعتی به دلیل خشک‌سالی پایین آمده است، طالبان عشر جمع‌آوری می‌کنند. اکنون مسوولان محلی طالبان در ولایت بامیان می‌گویند که عشر جمع‌آوری ‌شده در این ولایت دوباره به فقرا توزیع می‌شود. در همین حال شورای علمای مرکزی بامیان می‌گوید که براساس فقه اهل تشیع به حکومت اسلامی عشر داده نمی‎شود.

صبور سیغانی، سخنگوی والی طالبان برای بامیان، می‌گوید که عشر براساس حکم شریعت جمع‌آوری و دوباره به فقیرترین خانواده‌ها در بامیان توزیع می‌شود. به قول سیغانی، عشر جمع‌آوری شده زیر نظر والی طالبان برای بامیان و در یک پروسه دوام‌دار از طریق هیاتی متشکل از موی‌سفیدان و کمیسیون مردمی به مستحق‌ترین افراد توزیع خواهد شد. وی افزود که تاهنوز مشخص نیست چه زمانی عشر جمع‌آوری شده به مردم توزیع می‌شود و از مقدار مجموعی آن نیز معلوماتی در دست ندارد. سیغانی تاکید دارد که اداره محلی بامیان تمام تلاشش را می‌کند تا به مردم این ولایت کمک‌رسانی صورت بگیرد.

در همین حال شماری از باشنده‌گان بامیان می‌گویند که کمک‌ها باید به افراد مستحق توزیع شود. به باور آنان، در شرایط سخت اقتصادی که مردم با آن مواجه‌اند، توزیع کمک‌ها در بهبود وضعیت زنده‌گی مردم موثر است.

محمد، باشنده بامیان، می‌گوید که اکثر مردم زیر خط فقر قرار دارند و توانایی تهیه مواد سوختی و خوراکی را ندارند. وی گفت: «این کار بسیار نیک است. تقریباً اکثریت مردم بسیار فقیرند، مواد اعاشه‌ای و سوخت ندارند.»

چمن، باشنده دیگر بامیان، می‌گوید که اگر این کمک به افراد مستحق توزیع شود، اقدامی خوب است. چمن تاکید دارد که مسوولان محلی طالبان باید خانواده‌های فقیر را تشخیص دهند و به آنان کمک کنند.

پس از روی کار آمدن اداره جدید در بامیان، مسوولان در ریاست زراعت و مالداری این ولایت دست به جمع‌آوری عشر از سراسر این ولایت زدند. در این روند، از هر ده حصه‌ حاصلات زراعتی و حیوانات دهقانان، یک حصه آن عشر گرفته می‌شود.

در همین حال مسوولان شورای علمای مرکزی بامیان می‌گویند که براساس فقه اهل تشیع به حکومت اسلامی عشر داده نمی‎شود. این شورا تاکید دارد که مردم با چالش‌های جدی اقتصادی روبه‌رواند و توانایی پرداختن عشر را ندارند.

از جانب دیگر مقام‌های محلی طالبان در بامیان می‌گویند که عشر در این ولایت با تخفیف جمع‌آوری می‌شود. آنان می‌گویند که نصف آن، یعنی از بیست حصه، یک حصه آن را از باشنده‌گان بامیان جمع‌آوری می‌کنند.

با وجود این، شماری از باشنده‌گان بامیان انتقاد دارند که این فیصله طالبان در بعضی مناطق بامیان عملی نمی‌شود و ماموران طالبان از ده حصه، یک حصه را جمع‌آوری می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا