واکنش‌های تند در برابر یوگای زنان؛ «هیچ تهدید متوقف‌مان نمی‌تواند»

عبدالاحمد حسینی

شماری از بانوان حدود چهار روز قبل از روز جهانی یوگا در کابل تجلیل کردند. این بانوان که تعدادشان به ۲۰ نفر می‌رسید، بر تپه‌ای در کوه قورغ به تمرین یوگا پرداختند و شماری از رسانه‌ها نیز جریان تمرین ورزش‌کاران یوگا را پوشش دادند. با این حال شماری از عالمان دین و شهروندان به نقد از این بانوان پرداختند و تمرین در فضای باز را خلاف دستور و قوانین اسلامی دانستند. شماری از این عالمان دین حتا به تکفیر پرداختند و از صدور فتوای جهاد علیه این بانوان هشدار دادند. با این حال بانوان ورزشکار یوگا می‌گویند که پوشش و عمل‌کرد آن‌ها خلاف اعتقادات دینی نبوده است. آن‌ها منتقدان‌شان را به زن‌ستیزی متهم می‌کنند و می‌گویند که هیچ تهدید نمی‌تواند جلو پیش‌رفت و ترقی آن‌ها را بگیرد.

فخریه ممتاز، مربی یوگا، حدود چهار سال قبل برای نحستین‌بار ورزشگاه یوگا را در شهر کابل افتتاح کرد. پس از آن وی توانست شمار زیادی از زنان را در این ورزشگاه جمع کرده یوگا آموزش دهد. این ورزش با استقبال گرم بانوان روبه‌رو شد. شماری از بانوان برای این‌که بتوانند سیستم ایمنی بدن‌شان را تقویت کنند، در این ورزشگاه به تمرین یوگا پرداختند. با این حال شیوع ویروس کرونا سبب بسته شدن این ورزشگاه شده و خانم ممتاز برای این‌که بانوان در خانه‌های‌شان مشکل روحی و روانی پیدا نکنند و هم بتوانند سیستم ایمنی بدن‌شان را تقویت کنند، آموزش آنلاین یوگا را آغاز کرده است. وی روزانه به صورت چندوقته یوگا را برای زنان به صورت آنلاین تمرین داده است. به گفته او در مدت قرنطین بیش از صدها زن در سراسر کشور در صنف‌های آنلاین آموزش یوگا شرکت و تمرین کرده‌اند.

خانم ممتاز تصریح کرد که پس از سه ماه تمرین در خانه، خواسته‌اند که از روز جهانی یوگا تجلیل کنند و در کنار آن به بانوان و خانم‌ها فرصتی فراهم کنند تا در فضای باز و آرام رفته و حرکات یوگا را تمرین کنند. به گفته او در جریان روزهای قرنطین خانم‌ها در خانه بوده‌اند و این سبب شده که بر روح و روان آن‌ها تأثیر منفی بگذارد. وی خاطر‌نشان کرد که به همین دلیل با شماری از بانوان در تپه‌ای در کوه قورغ رفته و به تمرین یوگا پرداخته‌اند، زیرا تمرین یوگا بهترین راه برای رهایی از ترس و استرس است و توسط آن سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود. او گفت شماری از رسانه‌ها نیز حضور داشتند و از جریان تمرین یوگا تصویر گرفتند و آن را به نشر رساندند. نشر تصاویر این ورزش‌کاران از سوی رسانه‌ها با موجی از انتقادات و واکنش‌ها روبه‌رو شده است. شماری از شهروندان کشور در واکنش به این کار بانوان گفته‌اند که این یک پروژه است و این بانوان در نظر دارند تا فرهنگ کشورهای غربی را در کشور مروج کنند.

محمدتقی مصباح، یک تن از آگاهان دینی، در نکوهش به این تصاویر نوشته است: «غرب کابل، غرب دیگر شده است.» او در ادامه نوشته است: «متاسفانه بی‌عفتی، بی‌حجابی و فساد اخلاقی به اوج خود رسیده و غوغا می‌کند. شبکه‌ها و نهادهای خارجی با کمک روشن‌فکرنماهایی بی‌دین و لامذهب داخلی هر روز دختران مسلمان را به بهانه‌های مختلفی چون روز ورزش، روز مد و فیشن، روز فرهنگ، روز قصه‌خوانی و ده‌ها روز بی‌حیای دیگر در دامن فرهنگ لجن و ضد انسانیت غرب و اروپا سقوط می‌دهد.»

روح‌الله یک تن دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی است. او گفته است که شماری از بانوان زیر نام تجلیل از روز جهانی یوگا به «حرکات نمایشی و بی‌عفتی» پرداخته‌اند. او در ادامه نوشته است که این حرکات بیش از آن‌که ورزش و فعالیت جسمی باشد، بیش‌تر به حرکات و اعمال بی‌عفتی شباهت دارد. او از مردم خواسته است که جلو چنین ورزش‌ها و حرکات را بگیرند.

اکنون این بانوان در واکنش به این تهدیدها می‌گویند که آن‌ها مطالعه درست از این ورزش ندارند و این سبب شده که واکنش تند علیه این ورزش و کسانی ‌که این ورزش را تمرین می‌کنند، داشته باشند. خانم ممتاز این عالمان دین را به زن‌ستیزی متهم کرد و گفت که این نوع دیدگاه، عقده‌های ناشی از «کوردلی و بخیلی» است. وی تصریح کرد که چنین واکنش‌هایی نمی‌تواند وی را از فعالیتش باز دارد. خانم ممتاز گفت که در جریان این روزها صدها تن از شهروندان به حمایت او خاسته و از این بانوان حمایت کرده‌اند. او به بانوان اطمینان داد که به کارهایش ادامه می‌دهد و در آینده نیز به بانوان یوگا آموزش خواهد داد.

زهرا حسینی، یک تن از ورزشکاران یوگا، گفت که از اوایل قرنطین به صنف‌های آنلاین یوگا پیوسته است. او این ورزش را برای تقویت سیستم ایمنی، رهایی از استرس و غلبه بر ترس و یافتن آرامش درون مهم دانست. با این حال وی بیان داشت، پیش از این‌که یوگا را در فضای باز تمرین کنند، از عواقب آن آگاه بودند. خانم حسینی انتقاد و واکنش شماری از شهروندان را چیزی نو ندانست و گفت که شماری از شهروندان همواره با قضاوت‌های نادرست سد راه خانم‌ها قرار می‌گیرند. خانم حسینی تصریح کرد که چنین واکنش‌هایی نمی‌تواند تأثیر منفی روی روحیه آن‌ها بگذارد. او گفت: «این نوع انتقادات هیچ اثری بالای روحیه و روان‌مان ندارد و به هیچ عنوان مانع پیش‌رفت‌مان نمی‌شود.»

از سوی دیگر وی خاطر‌نشان کرد که قضاوت و دیدگاه نادرست شهروندان مانع پیوستن شماری از بانوان به ورزش یوگا شده است. او گفت، شماری از بانوان برای این‌که مورد قضاوت و انتقاد شهروندان قرار نگیرند، از پیوستن به آنان خودداری کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن