سازمان شانگهای: صلح در افغانستان به نفع اقتصاد منطقه است

۸صبح، کابل: دبیرکل سازمان همکاری‌‌های شانگهای گفته است که صلح در افغانستان به نفع اقتصاد منطقه است.

در یک خبرنامه شورای عالی صلح که روز شنبه ۶ دلو نشر شد، آمده است که ولادیمیر نوروف، دبیرکل این سازمان، در دیدار با محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح، گفته است که صلح در افغانستان به نفع اقتصاد منطقه است و نیاز است تا مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان هرچه زودتر آغاز شود.

به نقل از خبرنامه، در این دیدار آقای داوودزی از دبیرکل سازمان همکاری‌‌های شانگهای خواسته است برای هماهنگ‌سازی و انسجام ابتکارات در سطح منطقه و اجماع منطقه‌ای صلح افغانستان، از طریق این سازمان، کابل را همکاری کند.

رییس دبیرخانه شورای عالی صلح  افغانستان از دبیرکل سازمان همکاری‌‌های شانگ‌های هم‌چنان خواسته است در سرعت بخشیدن روند عضویت کامل افغانستان در این سازمان توجه بیشتر کند.

سازمان همکاری‌های‌ شانگ‌های دارای ۸ عضو دایم است و ۴ عضو ناظر دارد. افغانستان در حال حاضر عضو ناظر این سازمان به شمار می‌رود.

سازمان همکاری‌‌های شانگ‌های، یک سازمان میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌ است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد.

افغانستان در سال ۲۰۰۴ عضویت نظارتی این سازمان را به دست آورد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن