ولسوالی‌های شاه‌جوی زابل و چوره ارزگان با وساطت «مو سفیدان» به تصرف طالبان درآمد

۸صبح، قندهار: منابع محلی از ولایت‌های زابل و ارزگان تأیید می‌کنند که ولسوالی‌های شاه‌جوی و چوره ولایت ارزگان به دست طالبان افتاده است.

طبق اطلاعات این منابع، نیروهای امنیتی با وساطت بزرگان محل و مو سفیدان از این ولسوالی‌ها عقب‌نیشنی کرده‌اند. این دو ولسوالی دوشنبه‌شب، سی‌ویکم جوزا، به دست طالبان افتاد.

منابع می‌گویند که نیروهای امنیتی با «بدرقه طالبان» به مرکز شهرهای قلات و ترینکتوت رسیده‌اند.

مسوولان قول اردوی ۲۰۵ اتل در جنوب کشور اما می‌گویند که نیروهای امنیتی براساس فیصله کمیسیون نظامی از ولسوالی چوره به هدف جلوگیری از تلفات غیرنظامیان عقب‌نشینی کرده‌اند.

این قول اردو درباره سقوط ولسوالی شاه‌جوی زابل چیزی نگفته است.

در جریان دو هفته گذشته چندین ولسوالی و کندک در زابل و ارزگان به دست طالبان افتاده است. منابع محلی می‌گویند که افرادی در هیأت «موی سفیدان» از نیروهای امنیتی می‌خواهند که ولسوالی را ترک کنند.

 گروه طالبان اما مدعی اند که با انجام حملات تهاجمی این ولسوالی‌ها و قرارگاه‌ها را از نزد نیروهای دولتی گرفته‌اند.

یک قرارگاه ارتش در ولسوالی شینکی ولسوالی زابل هفته گذشته به دست طالبان افتاد و جنگ‌جویان این گروه تا مرکز شهر نیروهای دولتی را همراهی کردند. امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، عقب‌نشینی از شینکی را «راز اطلاعاتی» عنوان داد.

پیش‌تر وزارت داخله هشدار داده بود، کسانی را که برای سقوط ولسوالی‌ها میانجی‌گری می‌کند، بازداشت خواهد کرد. شماری در ولایت نورستان به همین اتهام بازداشت شدند.

دکمه بازگشت به بالا