شاهین آسمایی قهرمان لیگ برتر شد

۸صبح، کابل: ششمین دور مسابقات فوتبال لیگ برتر افغانستان با پیروزی شاهین آسمایی به پایان رسید.

عصر روز گذشته، استدیوم ورزشی فدراسیون فوتبال، شاهد حضور هزاران علاقه‌مند و تیم‌های شاهین آسمایی و د میوند اتلان بود. قبل از شروع مسابقه، هزاران تن از شهریان کابل و علاقه‌مندان دو تیم، حتا از راه‌های دور خود را به استدیوم ورزشی محل مسابقات رساندند و در پشت درها منتظر ورود به استدیوم بودند که به دلیل حضور بیش از اندازه‌ی علاقه‌مندان این بازی، صدها تن از باشنده‌گان کابل در پشت دروازه‌های استدیوم باقی ماندند و تعدادی، بازی را از همان پشت دروازه‌ها تماشا کردند. دو تیم پس از پیروزی‌هایی که در مقابل حریفان‌شان داشتند، عصر روز گذشته با داوری نصرالله کبیروف داور تاجیکی به مصاف هم رفتند.

در نخستین لحظات بازی، شاهین آسمایی با ضربات پی‌هم د میوند اتلان را مجبور به عقب‌نشینی در نیمه‌ی میدان خودشان کرد. در ۲۰ دقیقه‌ی اول بازی، شاهین آسمایی توانست چندین حمله‌ی خطرناک را روی دروازه‌ی د میوند اتلان ترتیب دهد که با جای‌گیری خوب و عکس‌العمل شایسته‌ی دروازه‌بان تیم د میوند اتلان، موفق به گشودن دروازه این تیم نشد. در دقیقه‌ی بیستم بازی شوت سرکش و قدرت‌مند بازیکن تیم شاهین آسمایی دروازه‌ی د میوند اتلان را لرزاند ولی وارد دروازه نشد. از دقیقه‌ی سی بازی، د میوند اتلان کم کم توانست دوباره بر بازی مسلط شود. در این لحظات هم‌چنان از تعداد هجوم‌های شاهین آسمایی بر دروازه دمیوند اتلان کاسته شد.

در دقیقه ۳۳ بازی، ضربه‌ی خطرناک روهید سمندری نزدیک بود که دروازه‌ی حمیدالله وکیلی دروازه‌بان د میوند اتلان را باز کند که با حرکت به موقع دروازه‌بان د میوند اتلان وارد دروازه نشد. در دقیقه ۳۵ بازی امرالدین شریفی بازیکن ارزش‌مند تیم د میوند اتلان توپ را از وسط میدان گرفته و با بازی دادن چندین بازیکن حریف، توپ را تا پشت دروازه‌ی شاهین آسمایی رساند، ولی ضربه او با فاصله‌ی اندکی از کنار دروازه‌ی شاهین گذشت. بیشترین ضربات خطرناک بر دروازه د میوند اتلان توسط روهید سمندری صورت می‌گرفت و می‌توان گفت در طول بازی روهید سمندری بیشترین فشار را بر دفاع تیم میوند وارد کرد.

بالآخره فشار‌های شاهین آسمایی نتیجه داد و در دقیقه ۴۳ بازی، حمید حبیبی با پاس قشنگی، سمیع محمدی دیگر بازیکن تیم شاهین را در داخل محوطه هجده قدم صاحب توپ ساخت و محمدی نیز با پاس زیباتر، رضا الله‌یاری را در موقعیت خوب صاحب توپ کرد و الله‌یاری نیز با ضربه‌ی بغل پا، توپ را به دروازه د میوند اتلان قرار داد. هنوز بازیکنان د میوند اتلان از شوک گول اول بیرون نشده بود که انور اکبری دیگر بازیکن تیم شاهین از فاصله ۲۰ متری با یک ضربه‌ی تماشایی، دروازه د میوند اتلان را باز و بازی را دو بر صفر ساخت.

در استراحت میان دو نیمه، فرهاد دریا آواز خوان نام‌دار کشور نیز با خواندن چند آهنگ حماسی وجد و شور بی‌اندازه‌ای در استدیوم به وجود آورد. نیمه‌ی دوم بازی به طرز باور نکردنی با گل زود هنگام تیم د میوند اتلان آغاز شد. در دقیقه‌ی دوم بازی د میوند اتلان با یک حرکت منسجم و حساب شده خود را به پشت دروازه‌ی شاهین آسمایی رساند و یار محمد زکرخیل بازیکن شایسته‌ی تیم د میوند اتلان با پشت سر گذاشتن چندین بازیکن شاهین، از سه متری توپ را وارد دروازه‌ی شاهین کرد و فاصله گول‌ها را به یک رساند. پس از این گول، د میوند اتلان انرژی تازه‌ای یافت و چندین حرکت جالب را روی دروازه شاهین صورت داد که با موفقیت همراه نبود.

در دقیقه‌ی شصت بازی، شاهین بار دیگر صاحب یک موقعیت خوب شد و در حالی که دو بازیکن شاهین در مقابل یک بازیکن د میوند اتلان قرار داشتند، مصطفی افشار نتوانست از این موقعیت تک به تک با دروازه‌بان تیم میوند استفاده کند و توپ را به بیرون زد. نخستین کارت زرد بازی نیز در دقیقه ۶۵ بازی به انور اکبری داده شد. حاصل این خطا ضربه‌ی پشت هجده قدم برای اتلان بود که ضربه‌ی امرالدین شریفی به پایه دروازه خورد و توسط دروازه‌بان شاهین جمع شد. در دقیقه ۷۱ بازی بار دیگر این امرالدین شریفی بود که با یک ضربه‌ی بغل پای زیبا توپ را وارد دروازه‌ی شاهین ساخت و با هشتمین گولی که در این دوره بازی‌ها به ثمر رساند، نتیجه را ۲- ۲ مساوی کرد.

بازی در وقت قانونی با تساوی ۲- ۲ به پایان رسید و دو تیم برای بازی در دو وقت اضافه، آماده شدند. با تلاش‌های فراوان تیم شاهین آسمایی سرانجام در دقیقه‌ی هشتم وقت اضافه با خروج ناموفق دروازه‌بان دمیوند اتلان این بار عمران ولی‌زاده بازیکن تیم شاهین بود که با ضربه‌ی آهسته دوباره شاهین را پیش انداخت و فقط دو دقیقه بعد از گول سوم شاهین، حمید حبیبی بازیکن دیگر شاهین آسمایی با یک ضربه‌ی زیبا شاهین را ۴-۲ پیش انداخت و امیدهای تیم میوند اتلان را به یاس بدل کرد. در حالی که تیم شاهین می‌رفت که با امیدواری بیشتر آماده جشن پیروزی شود، گول دقیقه ۱۱۴ تیم د میوند اتلان بار دیگر امیدواری را به تیم اتلان بازگردان و هیجان بیشتری به بازی تزریق کرد.

البته این گول با برخورد توپ به امان‌الله سرداری بازیکن تیم شاهین به عنوان گول‌به‌خود ثبت شد. بالاخره پس از ۱۲۰ دقیقه بازی نفس‌گیر، شاهین آسمایی توانست برای بار چهارم، قهرمان مسابقات فوتبال لیگ برتر شود و جام قهرمانی را بالای سر ببرد. مسابقات فوتبال لیگ برتر افغانستان توانست در طول چند هفته برگزاری، هیجان را به زنده‌گی مردم به وجود بیاورد. اکثر خانواده‌ها در طول روز و بعداً در طول شب‌ها در کنار هم این مسابقات را تماشا کردند و به نحوی لیگ برتر افغانستان، زمینه‌ی کنار هم بودن شهروندان این کشور را از گوشه و کنار افغانستان میسر کرد.

دیدگاه are closed.