نامه شهباز شریف به پوتین؛ پاکستان در مسایل افغانستان به روسیه کمک می‌کند

شهباز شریف، نخست‌وزیر جدید پاکستان، در نامه‌ای به ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، گفته است که کشورش می‌خواهد از روسیه در مسایل مربوط به افغانستان حمایت می‌کند.

روزنامه اکسپرس‌تریبون روز یک‌‌شنبه، ۴ ثور، در حالی از تبادله نامه پنهانی میان این دو مقام خبر داده بود که طرف‌ها بر رسانه‌ای نشدن محتویات آن تاکید کرده بودند.

اکنون منابع به رسانه پاک‌تریبون گفته‌اند که نخست‌وزیر پاکستان در نامه فرستاده ‌‌شده، از تمایل کشورش به حمایت از روسیه در امور افغانستان یاد کرده است.

شریف در پاسخ به نامه‌‌ای که پوتین به ‌مناسبت گزینش او به‌عنوان نخست‌وزیر پاکستان فرستاده بود، این موضوع را بیان کرده است.

هم‌چنان نخست‌وزیر پاکستان در نامه‌‌اش به پوتین، در رابطه به تحکیم روابط دو‌جانبه میان دو کشور صحبت کرده است.

جزییات این نامه در حالی همه‌گانی می‌شود که با حمله روسیه به اوکراین، این کشور در مقابل برخی از قدرت‌های بزرگ جهان، به‌ویژه امریکا، قرار گرفته است.

گفتنی است که پاکستان از حامیان اصلی طالبان به شمار می‌آید و روسیه نیز رابطه نزدیکی با رژیم طالبان دارد.

این در حالی است که امریکا و دیگر قدرت‌های جهانی با وجود نقش داشتن در مسایل افغانستان، هنوز رژیم طالبان را به‌عنوان یک حکومت سرپرست به رسمیت نشناخته‌اند.

گفتنی است که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و برگشت طالبان به قدرت، نگرانی‌ها از مداخله کشورها در امور افغانستان و تبدیل‌ شدن کشور به میدان جنگ‌های نیابتی، افزایش یافته است.

پیش‌تر آگاهان سیاسی گفته بودند که رقابت امریکا و روسیه، انتخاب سختی را جلو طالبان گذاشته است.

دکمه بازگشت به بالا