هفت نفر در پیوند به ادعای «بدرفتاری جنسی» با دانش‌آموزان در لوگر بازداشت شدند

۸صبح، کابل: هیأت تحقیقات لوی‌سارنوالی در پیوند به ادعای «بدرفتاری جنسی» با دانش‌آموزان مکاتب در ولایت لوگر، هژده نفر را شناسایی کرده‌ است. جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی، روز شنبه، پنجم دلو، به روزنامه ۸صبح گفت که از جمع هژده متهم این پرونده، هفت نفر آن‌ها بازداشت و تحقیقات از آن‌ها تکمیل شده است.

طبق معلومات سخنگوی لوی‌سارنوالی، از این جمع پرونده‌های دو نفر از آن‌ها به محکمه سپرده شده و پرونده یک نفر دیگر آماده سپردن به محکمه است. جمشید رسولی‌ هم‌چنان گفت که پرونده‌های چهار نفر دیگر نیز تکمیل شده است و به زودی به محکمه فرستاده خواهد شد.

این افراد در بازداشت و توقیف‌ به سر می‌برند و قرار بازداشت ۱۱ نفر دیگر نیز صادر شده است.

از جانب دیگر، سخنگوی لوی‌سارنوالی می‌گوید که هیأت تحقیقاتی این نهاد در بررسی‌هایش که تاکنون نهایی نشده است، به مواردی برخورده است که نشان‌دهنده «تجاوز و بدرفتاری جنسی» با دانش‌آموزان مکاتب در لوگر است.

سخنگوی لوی‌سارنوالی اما تأکید می‌کند که هیأت موظف این نهاد، در جریان بررسی‌هایش تاکنون به اسناد، شواهد و مدارکی دست نیافته است که «جرم تجاوز جنسی از سوی کدام منسوب معارف» را در لوگر ثابت کند.

جمشید رسولی خاطرنشان ساخت که تحقیقات این هیأت تاکنون نهایی نشده است. او ابراز امیدواری کرد که این هیأت بتواند به پیش‌رفت‌های تازه‌ای در این مورد دست یابد.

در ماه عقرب امسال روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش داد که شبکه‌ای در ولایت لوگر شناسایی شده که اعضایش در آزار و اذیت جنسی دست‌کم ۵۴۶ پسر از شش مکتب دست داشته‌اند. بر اساس این گزارش، کودکان قربانی توسط حلقه‌ای متشکل از آموزگاران، دانش‌آموزان بزرگ‌تر و افراد قدرت‌مند، مورد بدرفتاری جنسی قرار گرفته‌اند. گاردین این گزارش را پس از مصاحبه با موسی محمودی تهیه کرده بود.

موسی محمودی، رییس جامعه مدنی لوگر و احسان‌الله حمیدی همکارش که از آن‌ها به عنوان «افشاگران بدرفتاری جنسی» با دانش‌آموزان در لوگر خوانده می‌شوند، چند روز پس از نشر این گزارش از سوی امنیت بازداشت و سپس رها شدند. طبق برخی‌ گزارش‌ها، موسی محمودی به دلیل تهدیدات امنیتی به بیرون از کشور رفته است.

پس از آزادی این افراد، محمداشرف غنی از لوی‌سارنوالی و کمیسیون مستقل حقوق بشر خواست تا ادعای آزار و اذیت جنسی کودکان در لوگر را بررسی کند. لوی‌سارنوالی در سیزدهم قوس امسال هیأتی را برای تحقیق و بررسی این ادعا به ریاست معاونت این نهاد گماشت. هیأت موظف شده بود تا «محتوای گزارش روزنامه گاردین در خصوص بدرفتاری جنسی با دانش‌آموزان در ولایت لوگر» را بررسی کند.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی، به روزنامه ۸صبح گفت که این هیأت  با رییس جامعه مدنی لوگر و همکارش دیدار کرده و از آن‌ها اسناد و مدارک خواسته است. هم‌چنان هیأت لوی‌سارنوالی با مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر، وزارت معارف، مسوولان محلی لوگر و منسوبان معارف این ولایت در پیوند به ادعای آزار و اذیت جنسی دانش‌آموزان در مکاتب لوگر دیدار کرده است.

هیأت لوی‌سارنوالی با برخی از باشنده‌گان لوگر نیز دیدار کرده و از آن‌ها خواهان همکاری شده است.

جمشید رسولی تأکید کرد که لوی‌سارنوالی ادعای بدرفتاری جنسی با دانش‌آموزان در لوگر را با جدیت بررسی می‌کند و در این راستا با قاطعانه وارد عمل شده است.

نشر گزارش در مورد بدرفتاری جنسی با کودکان و دانش‌آموزان پسر در ولایت لوگر به واکنش‌های زیادی دامن زد و چندین نهاد برای بررسی آن هیأت تحقیقاتی گماشتند. بسیاری از کشورهای حامی افغانستان از جمله امریکا و اتحادیه اروپا خواهان بررسی جدی این گزارش‌ها شده بودند.

هیأتی که از سوی مجلس نماینده‌گان در این باره گماشته بود، پس از بررسی‌ها اعلام کرد که ادعای بدرفتاری جنسی با دانش‌آموزان در لوگر ثابت نشده است. این هیأت نشر این گزارش‌ها را یک توطیه خوانده بود. هیأت وزارت معارف تاکنون گزارشش را در این مورد همه‌گانی نکرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن