سپیدار رأی‌زنی‌ها را برای معرفی نامزدوزیران آغاز کرده است

حسیب بهش

یک روز پس از پایان تنش‌های سیاسی در کشور، رأی‌زنی‌ها پیرامون تشخیص «افراد نخبه» برای معرفی به کابینه و سایر پست‌های کلیدی در سپیدار آغاز شده است. این رأی‌زنی‌ها در زیرمجموعه‌های احزاب وابسته به دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی جریان دارد و این افراد پس از توافق روی کرسی‌های کابینه، به عنوان نامزدان احراز کرسی‌های مربوط به این دسته انتخاباتی پیشنهاد می‌شوند. این منابع تصریح می‌کنند که قرار است به احزاب وابسته به سپیدار مبتنی بر جایگاه مردمی‌شان سهم داده شود. هر چند صلاح‌الدین ربانی اعلام کرد که حزب جمعیت اسلامی در توافق اخیر محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله شریک نیست، اما اعضای شورای رهبری این حزب می‌گویند که موقف‌گیری صلاح‌الدین ربانی فردی بوده و تصمیم اصلی در حزب جمعیت اسلامی را شورای رهبری آن به شکل جمعی می‌گیرد. به گفته اعضای رهبری این حزب، جمعیت اسلامی با توافق ارگ و سپیدار هم‌سو است و در حکومت جدید و کابینه نقش گسترده‌ای خواهد داشت. این در حالی است که روند معرفی نامزدوزیران از سوی ارگ ریاست جمهوری هم‌چنان ادامه یافته است.

احزاب وابسته به سپیدار می‌گویند که گفت‌وگوها روی تشخیص و معرفی افراد نخبه برای پست‌های کلیدی حکومت در زیرمجموعه این احزاب آغاز شده است. بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم ثور در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که تلاش‌ برای تشخیص «افراد نخبه» جریان دارد و در قرار است این افراد برای احراز کرسی‌های کابینه و پست‌های کلیدی معرفی شوند. وی افزود که فهرست حزب جنبش ملی و سایر احزاب به زودی با عبدالله عبدالله در میان گذاشته شده و پس از مشورت با دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، به ریاست جمهوری فرستاده خواهد شد. به گفته آقای ته‌ینج، همه طرف‌ها برای تشکیل حکومت فراگیر آماده‌اند و روند معرفی و انتخاب وزیران این‌بار زمان‌گیر نخواهد بود. وی تصریح کرد که احزاب در تقسیم کرسی‌ها انعطاف‌پذیر اند و آنان توقع دارند نامزدوزیران‌شان پس از انتخاب، به عنوان سرپرست در وزارت‌‌ها معرفی شده و کارشان را آغاز کنند.

اعضای حزب وحدت اسلامی هرچند می‌گویند که رأی‌زنی‌ها روی تعیین کرسی‌ها و جزییات آن در چارچوب دسته‌ی انتخاباتی ثبات‌ و هم‌گرایی به گونه‌ی جدی آغاز نشده، اما تصریح می‌کنند که پس از قطعی شدن توافق‌نامه میان دو طرف، رأی‌زنی‌های درون‌حزبی برای این کار مهم شکل گرفته است. علی‌اکبر جمشیدی، عضو حزب وحدت اسلامی گفت که سهم ۵۰ درصدی دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی و پست‌های کلیدی هنوز در سطح این تیم مشخص نشده، اما رأی‌زنی پیرامون افرادی که قرار است از طرف جریان‌های سیاسی وابسته به این دسته انتخاباتی معرفی شوند را هم‌زمان با قطعی شدن توافق‌نامه آغاز کرده‌اند. وی افزود که بحث‌های روی تشخیص پست‌ها در دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی در روزهای آینده آغاز می‌شود و این رای‌زنی شکل گسترده‌تری خواهد گرفت.

از سوی دیگر، جمعیت اسلامی که عبدالله عبدالله را به عنوان نامزد انتخاب کرده بود نیز رای‌زنی‌ برای تشخیص نامزدان احراز پست‌های کلیدی را آغاز کرده است. حفیظ منصور، عضو شورای رهبری این حزب در گفت‌وگو با ۸صبح گفت که اعضای حزب جمعیت اسلامی روی پست‌های کلیدی گفت‌وگو می‌کنند و قرار است سران این حزب به زودی با عبدالله عبدالله دیدار کند. وی در واکنش به موقف‌گیری صلاح‌الدین ربانی گفت که تصمیم‌گیری در حزب جمعیت اسلامی از سوی شورای رهبری به شکل جمعی گرفته می‌شود و آقای ربانی می‌تواند دیدگاه‌هایش را به شکل فردی داشته باشد. این در حالی است که برخی از اعضای برجسته شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی از توافق محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله استقبال کرده‌اند. علاوه بر حفیظ منصور، محی‌الدین مهدی، استاد شاداب، نورالرحمان اخلاقی، شمس‌الحق آریانفر و عبدالشکور واقف حکیمی از سران حزب جمعیت اسلامی‌اند که به توافق عبدالله عبدالله با محمداشرف غنی رای مثبت داده‌اند.

پیش‌تر، صلاح‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای گفت که این حزب در توافق اخیر محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله شریک نیست. وی تصریح کرده بود که پذیرفتن «نتیجه‌ی تقلبی» و «ساختار متمرکز قدرت» برای حزب جمعیت اسلامی به معنای عبور از خط سرخ و پا نهادن به اصل حیاتی این حزب (توزیع افقی قدرت) است. آقای ربانی گفته است که حزب جمعیت اسلامی در کنار سایر احزاب و شخصیت‌های هم‌سو «قوی‌تر از پیش» ‌در میدان مبارزه باقی خواهد ماند. این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در واکنش به مخالفت برخی از متحدانش گفته که به دیدگاه آنان احترام می‌گذارد، اما به باور وی، افغانستان در شرایط کنونی به وحدت نیاز داشته و بی‌ثباتی می‌توانست کشور را به قهقرا ببرد. وی تصریح کرده است که این توافق برای وی ساده نبوده، اما آن را با درک شرایط، به ویژه کاهش کمک‌های جامعه جهانی، تشدید جنگ و ناامنی و خروج نیروهای بین‌المللی، گرفته است.

گفت‌وگوهای درون‌حزبی درباره‌ی تعیین افراد برای کرسی‌های احتمالی احزاب وابسته به دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی در حالی آغاز می‌شود که محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور روند انتخاب وزیران را ادامه داده است. ارگ ریاست جمهوری روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم ثور اعلام کرد که حسینه صافی به عنوان سرپرست وزارت امور زنان و نامزدوزیر این وزارت انتخاب شده است. با این حال، ارگ در مورد ادامه این روند جزئیات نمی‌دهد. این اولین انتخاب رییس جمهور غنی پس از امضای توافق‌نامه سیاسی با عبدالله عبدالله است. ارگ ریاست جمهوری پیش از این حنیف اتمر را به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت امور خارجه، عبدالهادی ارغندیوال را به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه و طاهر زهیر را به عنوان نامزدوزیر اطلاعات فرهنگ معرفی کرده بود. با این حال، هنوز فهرست وزارت‌‌ها به تفکیک سهم ارگ و سپیدار مشخص نشده و معلوم نیست وزارت‌هایی که نامزدوزیران آن پیش از امضای توافق‌نامه میان دو طرف انتخاب شده‌اند، سهم کدام طرف توافق‌نامه است. پیش‌تر ارگ و سپیدار روی برخی از کرسی‌ها، از جمله وزارت امور خارجه، وزارت مالیه و لوی‌سارنوالی در جریان گفت‌وگوها چانه‌زنی کرده بودند.

توافق‌نامه میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله روز دوشنبه، بیست‌وهشتم ثور امضا شد. بر اساس این توافق‌نامه، ۵۰ درصد کابینه، اداره‌های مستقل و سفارت‌خانه‌ها به دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی تعلق گرفته است. هم‌زمان با این،‌ قرار است والیان ولایت‌ها نیز بر اساس توافق دو طرف انتخاب شوند، اما معیار این توافق هنوز مشخص نشده است. گفتنی است که تنش‌های انتخاباتی میان ارگ ریاست جمهوری و سپیدار، مقر عبدالله عبدالله، حدود سه ماه دوام یافت و سرانجام با پادرمیانی گروه میانجی به رهبری حامد کرزی و عبدرب‌الرسول سیاف به یک توافق سیاسی منجر شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن