سنتکام: باز کردن دروازه زندان‌های پلچرخی و پروان سبب تقویت داعش در افغانستان شده است

۸صبح، کابل: جنرال کنت مکنزی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده امریکا (سنتکام)، می‌گوید که باز کردن دروازه زندان‌های افغانستان توسط حکومت سرپرست، سبب افزایش قدرت گروه داعش شده است. این جنرال امریکا مدعی است که گروه داعش در حال تجدید قوا است و نیرو جذب می‌کند.

مکنزی روز جمعه، ۲۷ حوت، در یک نشست خبری در وزارت دفاع امریکا این موضوع را مطرح کرده است.

رییس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا در پاسخ به پرسشی که در مورد توانایی گروه داعش در افغانستان مطرح شده بود، گفت زمانی که حکومت سرپرست دروازه زندان‌های «پلچرخی» و «پروان» را گشودند، استعدادها و انرژی جدید به داعش ترزیق کردند.

به گفته او ممکن است در حال حاضر گروه داعش در افغانستان چند هزار جنگ‌جو داشته باشد.

مکنزی اما تأکید کرد که اکنون حکومت سرپرست نتیجه این تصمیم «بسیار کوته‌بینانه» را می‌بینند.

این فرمانده نیروهای مرکزی امریکا خاطرنشان کرده که گروه داعش آرزو و تعهد حمله بر ایالات متحده‌ را دارد‌.

او اما تصریح کرده که حکومت سرپرست ممکن است جلو چنین کار را بگیرد. به باور مکنزی، حکومت سرپرست در گذشته علمیات را علیه گروه داعش راه‌اندازی کرده‌ است.

فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا منتها ابراز تردید کرده است که حکومت سرپرست بتواند داعش را سرکوب کند؛ زیرا او گروه داعش را برای حکومت سرپرست یک «هدف سخت» دانسته و گفته است که این گروه به تعداد جنگ‌جویان خود افزوده است.

او هم‌چنان افزوده است که داعش در افغانستان در حال تجدید قوا است و نیرو جذب می‌کند.

به این ترتیب مکنزی گفته است: «بنابراین فکر می‌کنم که این یک چالش برای طالبان خواهد بود، اگرچه ارزیابی من این است که طالبان تلاش خواهند کرد تا به‌شدت علیه داعش عمل کنند.»

از سوی دیگر او به قدرت القاعده در افغانستان نیز اشاره کرده و گفته است که این گروه اکنون حدود چند صد نفر در سراسر افغانستان دارد.

او مقابله حکومت سرپرست با القاعده را دشوار خوانده است، زیرا به باور مکنزی، القاعده و طالبان اکنون پیوند فرهنگی، ازدواج‌های درونی و روابط خانواده‌گی دارند.

رییس ستاد ارتش مرکزی امریکا اما افزوده است که با علاقه‌مندی وضعیت را نظارت می‌کند تا ببیند که طالبان به آن‌چه تعهد کرده‌اند، عمل می‌کنند یا خیر.

گفتنی است که فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده در حالی از افزایش قدرت داعش در افغانستان یادآوری کرده است که حکومت سرپرست بارها قدرت و حتا وجود فزیکی داعش در کشور را رد کرده است.

دکمه بازگشت به بالا