مسوولان ارشد نظامی به نشست استجوابیه مجلس‌ نماینده‌گان حضور نیافتند

۸صبح، کابل: طارق‌شاه بهرامی وزیر دفاع، ویس‌احمد برمک وزیر داخله و معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی به روز دوشنبه هفتم عقرب، با ارسال مکتوبی به مجلس نماینده‌گان از حضور در نشست استجوابیه این مجلس خودداری کردند.

مجلس نماینده‌گان در آغاز هفته جاری در پیوند به چگونگی کشته‌شدن سترجنرال عبدالرازق فرمانده پیشین پولیس قندهار، جنرال مومن حسین‌خیل رییس پیشین امنیت ملی قندهار و عبدالجبار قهرمان نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان هلمند، وزیران دفاع، داخله و رییس عمومی امنیت ملی را برای پاسخ‌گویی در این باره به نشست استجوابیه روز دوشنبه این مجلس فراخوانده بود.

مسوولان ارشد امنیتی و دفاعی کشور در مکتوب ارسالی‌شان به مجلس نماینده‌گان گفته‌اندکه آنان به دلیل برگزاری مراسم فاتحه سترجنرال عبدالرازق، جنرال مومن حسین‌خیل و عبدالجبار قهرمان، در ارگ ریاست جمهوری، نمی‌توانند در نشست مجلس نماینده‌گان حضور یابند. موضوعی که واکنش شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان را برانگیخته است.

غلام فاروق مجروح، یک عضو مجلس نماینده‌گان، دلایل ارایه شده از سوی مسوولان امنیتی و دفاعی را غیرموجه دانسته است.  به گفته آقای مجروح، مقام‌های حکومتی همواره به جایگاه مجلس بی‌احترامی کرده‌اند و قانون‌ستیزی در حکومت وحدت ملی به یک روند عادی مبدل شده است.

 اما به دنبال عدم حضور مقامات ارشد امنیتی و دفاعی در نشست استجوابیه مجلس نماینده‌گان، عبدالرووف ابراهیمی، رییس این مجلس، با اشاره به اهمیت موضوع، آجندای مجلس را تا نشست روز شنبه هفته جدید، به تأخیر انداخت.

 عبدالجبار قهرمان، نامزد مجلس نماینده‌گان از ولایت هلمند، به تاریخ بیست‌وپنجم میزان در اثر انفجار ماینی که در چوکی‌اش جاسازی شده بود، کشته شد. طالبان مسوولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

عبدالرازق اچکزی، فرمانده سابق پولیس قندهار، یک روز پس از آن در دفتر والی این ولایت، کشته شد.

سترجنرال عبدالرازق زمانی هدف تیراندازی از سوی یک مهاجم مسلح قرار گرفت که او در یک نشست امنیتی با مقامات محلی ولایت قندهار و فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان حضور یافته بود.

محمدمعصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی که به دنبال کشته شدن سترجنرال عبدالرازق در رأس یک هیئت بلندپایه برای واکاوی این رویداد به قندهار رفته بود، گفت مهاجمی که این فرمانده پولیس را هدف حمله قرار داده است، پیش از انجام حمله، به آن سوی مرز دیورند تماس تلفنی انجام داده بود.

رییس جمهور غنی نیز در سفرش به قندهار اعلام کرد که «توطئه‌ ترور عبدالرازق و دوستانش» در پاکستان طرح‌ریزی شده بود. او در سخنانی خطاب به پاکستان گفت که عاملان قتل فرمانده پیشین پولیس قندهار و رییس پیشین امنیت ملی آن ولایت را برای مجازات به افغانستان تحویل بدهد؛ خواسته‌ای که از سوی پاکستان رد شده است.

دکمه بازگشت به بالا