انتقاد سناتوران از عیارنشدن سیستم «ریال‌تایم» برای جمع‌آوری ۱۰ درصد محصول خدمات مخابراتی

۸صبح، کابل: مجلس سنا از آن‌چه که عیارنشدن سیستم «ریال‌تایم» برای جمع‌آوری شفاف ۱۰ درصد محصول خدمات مخابراتی، خوانده می‌شود، انتقاد کرده است.

مجلس سنا روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم ثور معصومه خاوری، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی را در پیوند به نحوه جمع‌آوری ۱۰ درصد محصولات مخابراتی استجواب کرد.

از سیستم (Real Time Data Management)، به عنوان تضمین‌کننده شفافیت در جمع‌آوری ۱۰ درصد محصولات خدمات مخابراتی یاد می‌شود. رییس جمهور غنی در سال ۱۳۹۴ فرمان جمع‌آوری ۱۰ درصد محصول خدمات مخابراتی را صادر کرد که براساس آن از کریدت شهروندان ۱۰ درصد به حساب دولت واریز می‌شود.

براساس قانون، نصب سیستم ریال‌تایم مسوولیت اداره تنظیم‌کننده خدمات مخابراتی یا اترا است که مستقل از وزارت مخابرات است.

طبق اعلام دفتر مطبوعاتی مجلس سنا، معصومه خاوری گفته است که تاکنون بیش از ۲۴ میلیارد افغانی از ۱۰ درصد محصول خدمات مخابراتی از آغاز جمع‌آ‌وری شده است.

به گفته او، شرکت‌های مخابراتی هر ۱۵ روز گزارش خود را به وزارت‌های مخابرات و مالیه و نیز اداره اترا ارائه می‌کنند و براساس آن تعرفه‌ها ترتیب و به شرکت‌ها سپرده می‌شود تا در مدت پنج روز عواید ۱۰ درصد محصول خدمات مخابراتی را پرداخت کنند. خاوری افزوده است که این روند از سوی ۱۲ نفر نظارت می‌شود.

در همین حال، فضل‌هادی مسلمیار، رییس مجلس نماینده‌گان از این که جمع‌آوری ۱۰ درصد محصول خدمات مخابراتی با سیستم ریال‌تایم صورت نمی‌گیرد، ابراز تاسف کرده است.

مسلمیار گفته است که با وجود تهدات قبلی وزارت‌های مالیه و مخابرات، تاکنون سیستم ریل‌تایم فعال نشده است که مایه نگرانی مردم شده است.

به گفته او، مردم حق دارند که بدانند پول‌هایی که از ازدیاد کریدت‌های مصرفی آن‌ها جمع‌آوری می‌شوند، چگونه و به کجا واریز شده است.

رییس مجلس سنا افزوده است که این موضوع باید به صورت گسترده در نشست‌های بعدی با حضور وزیر مخابرات و مسوولان اداره اترا مورد بحث قرار گیرد.

قرارداد پروژه جنجالی ایجاد سیستم تضمین‌کننده شفافیت در جمع‌آوری ۱۰ درصد محصول خدمات شبکه‌های مخابراتی یا ریا‌ل‌تایم (Real Time Data Management) در نهم ماه حوت سال ۱۳۹۷ با شرکت بوستوز امضا شد.

ایجاد سیستم ریال‌تایم در وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی در گذشته به یک موضوع جنجال‌‌برانگیز مبدل شده بود.

 ارگ ریاست جمهوری در ماه جنوری سال ۲۰۱۷ وظیفه‌ عبدالرزاق وحیدی، وزیر پیشین مخابرات و تکنولوژی معلوماتی را به اتهام جمع‌آوری غیرشفاف ۱۰ درصد مالیه بر کریدت‌کارت مشتریان شرکت‌های مخابراتی و ایجاد نکردن سیستم ریال‌تایم به حالت تعلیق درآورد.

پس از آن پرونده آقای وحیدی به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شد. آقای وحیدی در چهارم جدی سال ۱۳۹۷ در سومین دادگاه ویژه و علنی وزیران از سوی دادگاه بی‌گناه شناخته شد.

محمدفهیم هاشمی، سرپرست پیشین وزارت مخابرات در ششم عقرب سال ۱۳۹۸ اعلام کرد که شرکت مخابراتی سلام به سیستم ریال‌تایم وصل شده است و سایر شرکت‌ها نیز وصل خواهند شد.

دکمه بازگشت به بالا