سخنگوی نهادهای امنیتی: طالبان در دو ماه گذشته ۱۷۲ مکتب را تخریب کرده‌اند

۸صبح، کابل: سخنگوی عمومی نهادهای امنیتی می‌گوید که طالبان با انجام عملیات‌ و انفجارها به تأسیسات عامه صدمه رسانده و تنها در دو ماه گذشته ۱۷۲ مکتب را تخریب کرده‌اند.

اجمل عمر شینواری، سخنگوی نهادهای امنیتی، روز پنج‌شنبه، چهاردهم اسد، در یک نشست خبری گفت که با تخریب شدن مکاتب و افزایش حملات طالبان، هزاران دانش‌آموز دختر و پسر از رفتن به مکتب محروم مانده‌اند.

او هم‌چنان افزود که در جریان یک هفته اخیر، طالبان با انفجار یک موتربمب و راه‌اندازی ۷۰ حمله تروریستی و انفجار ماین، ۱۶۲ غیرنظامی را کشته‌ و ۲۲ غیرنظامی دیگر را زخمی کرده‌اند.

شینواری بیان کرد که طالبان با حمله بر تأسیسات عامه و غیرنظامیان، ثابت ساخته‌اند که به هیچ موازین و قواعد دینی پابند نیستند.

از سوی دیگر سخنگوی نهادهای امنیتی خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی در جریان یک هفته اخیر، ۱۷۹ عملیات مشترک زمینی، هوایی و تصفیه‌ای را در هشت ولایت انجام داده‌اند.

 به گفته او در جریان این عملیات صدها طالب به شمول شهروندان پاکستان و چچین کشته و صدها طالب دیگر زخمی شده‌اند. او افزود که در میان زخمیان دو تن از جنگ‌جویان گروه القاعده نیز حضور دارند.

از سوی دیگر شینواری به تلفات جنگ‌جویان طالب در ولایت هلمند اشاره کرد. او افزود که تنها در یک شبانه‌روز گذشته، بیش از ۲۰۰ طالب در این ولایت کشته شده‌اند.

طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

پیش‌تر کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی نیز از تخریب تأسیسات عامه در حملات طالبان ابراز نگرانی کرده بود. این نهاد گفته بود که طالبان از آغاز حملات‌شان در ماه می، صدها تعمیر ادارات را تخریب و روند ارایه خدمات به مردم ملکی را متوقف کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا