مسوولان امنیتی: تروریستان و استخبارات منطقه به جنگ روانی علیه مردم افغانستان روی آورده‌اند

۸صبح، کابل: مسوولان امنیتی در نشست عمومی مجلس سنا اعلام کردند که با آغاز روند خروج نیروهای خارجی از کشور، تروریستان و استخبارات منطقه تبلیغات منفی و جنگ روانی را علیه مردم افغانستان به راه انداخته‌اند. مجلس سنا روز سه‌شنبه، چهارم جوزا، احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی و حیات‌الله حیات، سرپرست وزارت امور داخله را فرا خوانده بود. رییس امنیت ملی در این نشست از حضور و فعالیت حدود ۱۰ هزار «تروریست خارجی» در کشور خبر داده است.

طبق اعلام دفتر مجلس سنا، حیات‌الله حیات، سرپرست وزارت امور داخله، در این نشست گفته است که نیروهای خارجی نقش مشورت‌دهی داشتند و با خروج‌شان از کشور، مشکلی رخ نخواهد داد. به گفته او، ۹۶ درصد عملیات را نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بر‌عهده دارند و تا ماه سپتامبر سال جاری میلادی تمام عملیات هوایی و زمینی را رهبری خواهند کرد. او در ادامه تاکید کرده که تمام تعهدات و توافقات نیروهای خارجی با دولت افغانستان پابرجا است.

حیات‌الله حیات می‌گوید که بر‌اساس آمارها، هفت درصد حملات گروه طالبان و ۵۰ درصد حملات نیروهای امنیتی و دفاعی نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

احمدضیا سراج، رییس امنیت ملی، در این نشست از وارد شدن تلفات سنگین بر گروه طالبان سخن گفته و نیز تصریح کرد‌: «تروریستان به جنگ روانی و فکری رجوع کرده‌اند که مردم نباید به این تبلیغات باور کنند».

رییس عمومی امنیت ملی خاطرنشان کرد که در دو ماه گذشته گروه طالبان سه هزار و ۴۶۶ حمله را در سراسر کشور اجرا کرده‌اند. به گفته او، در مقابل نیروهای دفاعی و امنیتی نیز بیش از دو هزار و ۷۰۰ عملیات را علیه گروه طالبان اجرا کرده‌اند.

به گفته سراج، در نتیجه حملات نیروهای امنیتی و دفاعی، علاوه بر کشته و زخمی شدن صدها عضو گروه طالبان، یک هزار و ۸۸۰ «مخل امنیت» بازداشت شده‌اند که یک هزار و ۳۰۰ تن از آن‌ها فعالیت تروریستی می‌کردند.

رییس امنیت ملی در این نشست از مداخله پاکستان و فعالیت نزدیک به ۱۰ هزار «تروریست خارجی» در کشور پرده برداشت. او ایجاد پایگاه‌های امریکا در خاک پاکستان را رد کرد و آن را بی‌اساس خواند.

 مسوولان امنیتی هم‌چنان از بازداشت طراح حمله مرگ‌بار موتر بمب‌گذاری شده در شهر پل‌ علم، مرکز ولایت لوگر، خبر دادند. طبق معلومات مسوولان امنیتی، این افراد مربوط شبکه حقانی می‌شوند. در این حمله ۲۴ تن کشته و بیش از ۱۰۰ تن زخمی شدند. همه قربانیان دانش‌آموزانی بودند که برای گرفتن آماده‌گی کانکور از ولسوالی ازره به شهر پل علم آمده بودند.

دکمه بازگشت به بالا