نیروهای امنیتی برخی از نقاط نسی درواز بدخشان را از طالبان پس گرفتند

۸صبح، بدخشان: منابع امنیتی می‌گویند که در نتیجه عملیات‌ هوایی و زمینی نیروهای امنیتی در ولسوالی‌ نُسی درواز ولایت بدخشان، حدود ۷۰ عضو گروه طالبان کشته و زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع ملی روز یک‌شنبه، پانزدهم حمل اعلام کرد که برخی از مواضع طالبان در نسی را پس از سه سال با وارد کردن تلفات سنگین به این گروه، تصرف کرده است.

طبق اعلام این وزارت، در این عملیات نیروهای ارتش ملی، کماندوها، پولیس و قطعات خیزش مردمی سهم داشته‌اند.

بدین ترتیب وزارت دفاع ملی اعلام کرده است که همه ارتفاعات قوغذ، کوه دیولاخ، سر سُغاچ‌ها کوه للم کودین، کوه کجک‌ها و منطقه سبز تا پل دوآب، به تصرف نیروهای امنیتی در آمده است.

این مناطق بیش‌تر از سه سال در کنترل طالبان بود.

ثناءالله روحانی، سخنگوی پولیس بدخشان که در نُسی حضور دارد، می‌گوید که چهار مواضع دیگر طالبان تصرف شده و اجساد جنگ‌جویان این گروه در محل جنگ باقی مانده است.

به گفته روحانی، در این عملیات به گروه طالبان تلفاتی «سنگین» وارد شده است. به گفته او، جمعه، مسوول عمومی نظامی گروه طالبان در دروازها نیز در میان کشته‌شده‌گان شامل است.

سخنگوی پولیس بدخشان گفت که این عملیات به فرماندهی محمدصادق مرادی، فرمانده پولیس بدخشان اجرا شده است.

او تصریح کرد که عملیات در حال حاضر به دلیل بارنده‌گی شدید متوقف شده است، اما پاکسازی کامل این نقاط هم‌چنان ادامه خواهد داشت.

در همین حال منابع محلی در تماس با روزنامه ۸صبح می‌گویند که طالبان آورینگ (صخره) دوآبگی را ماین‌گذاری و بخشی از راه را تخریب کرده‌اند.

این منابع تصریح می‌کنند که عملیات هوایی به دلیل بارنده‌گی شدید متوقف شده است و اگر‌ حمایت هوایی صورت نگیرد، نیروهای امنیتی در عملیات با مشکل مواجه خواهند شد.

گفتنی است که این کوه‌ها در وسط یک نقطه استراتژیک و در چهارراه میان ولسوالی‌های نُسی، شکی، مایمی، کوفاب و راغستان قرار دارد.

دکمه بازگشت به بالا