ادعای لت‌وکوب محافظان یک عضو مجلس از سوی نیروهای امنیتی

حسیب بهش

محمدحسن شریفی بلخابی، نماینده ولایت سرپل در مجلس نماینده‌گان، می‌گوید که دو محافظ وی چهارشنبه هفته گذشته از سوی نیروهای امنیتی در حوزه دهم مورد لت‌وکوب قرار گرفته‌اند. گفته می‌شود دو محافظ این عضو مجلس هنگامی که برای ارایه عرایض شهروندان به وزارت ارشاد، حج و اوقاف رفته بود، به ‌دستور مدیر استخبارات و کنترل حوزه دهم امنیتی توسط حدود ۲۰ سرباز امنیتی مورد لت‌وکوب قرار گرفته و برای چهار ساعت زندانی شده‌اند. این عضو مجلس نماینده‌گان از نیروهای امنیتی خواست که به جایگاه نماینده‌گان مجلس احترام بگذراند. مسوولان در وزارت امور داخله می‌گویند که بررسی‌ها در این مورد ادامه دارد و در صورت وقوع این رویداد، با عاملان آن برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. پیش از این نیز نماینده‌گان مجلس در یک اقدام بی‌پیشینه‌ بنا بر آن‌چه «برخورد اهانت‌آمیز» سربازان امنیتی با اعضای مجلس نماینده‌گان خوانده‌ بودند، وزیر امور داخله و معاون شورای امنیت ملی را شبان‌گاه به نشست اضطراری این مجلس احضار کردند.

کش‌و‌قوس‌ها میان اعضای مجلس نماینده‌گان و نهادهای امنیتی پایانی ندارد. در آخرین مورد، حسن شریفی بلخابی، نماینده مردم سرپل در مجلس نماینده‌گان، ادعا کرده که دو محافظ وی از سوی مدیر استخبارات و معاون حوزه دهم کابل مورد لت‌وکوب قرار گرفته است. گفته می‌شود که این رویداد پس از مشاجره لفظی میان دو طرف رخ داده است. آقای بلخابی روز شنبه، نهم قوس، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که محافظان وی حین مراجعه این عضو مجلس برای ارایه عرایض موکلانش به وزارت ارشاد، حج و اوقاف، از سوی حدود بیست سرباز پولیس حوزه دهم امنیتی لت‌وکوب شده‌اند. وی تصریح کرد که علاوه بر دو محافظ وی، راننده‌اش نیز از سوی نیروهای امنیتی برای چهار ساعت توقیف شده است. گفتنی است که نماینده‌گان مجلس به گونه معمول روزهای چهارشنبه برای ارایه عرایض موکلان‌شان به نهادهای دولتی مراجعه می‌کنند.

آقای بلخابی افزود، مدیر استخبارات و کنترل حوزه دهم از محافظان وی خواستار مدرک شده است، اما پس از گفت‌وگو میان دو طرف، مدیر استخبارات و کنترل و معاون حوزه با حدود بیست سرباز امنیتی، محافظان این عضو مجلس را لت‌وکوب کرده و سپس به زندان انداخته‌اند. او تصریح کرد که محافظانش پس از چهار ساعت با ضمانت از بند آزاد شده‌اند، اما وی برای بررسی دقیق این موضوع، عریضه‌ای را به مجلس نماینده‌گان ارایه کرده است. وی هیأت اداری مجلس نماینده‌گان را متهم کرد که از «جایگاه و صلابت» اعضای این مجلس دفاع نمی‌کند. آقای بلخابی با تأکید بر بررسی این قضیه، افزود که «زورگو» نیست، اما برخوردهای نیروهای امنیتی با محافظانش را «واکنشی» دانست.

احمدشاه رمضان، معاون دوم مجلس نماینده‌گان، نیز در نشست روز شنبه این مجلس، لت‌وکوب محافظان نماینده سرپل را تأیید کرد. وی افزود، معاون حوزه در گفت‌وگو با وی گفته است که از حسن شریفی بلخابی معذرت خواسته است. هم‌زمان با این، خان‌آغا رضایی، عضو کمیسیون امور داخلی مجلس نماینده‌گان، تأیید می‌کند که در جریان نشست روز شنبه این مجلس، در مورد لت‌وکوت محافظان آقای بلخابی گفت‌وگو شده است. وی افزود که قرار است کمیسیون امور داخلی مجلس نماینده‌گان امروز در این مورد بحث و گفت‌وگو کند. آقای رضایی در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که هیأت اداری مجلس نماینده‌گان هدایت داده تا مسوولان مربوطه توسط کمیسیون امور داخلی فرا خوانده شده و از آنان در این مورد وضاحت خواسته شود.

مسوولان در وزارت امور داخله اما می‌گویند که بررسی‌های آنان در مورد این قضیه آغاز شده است. نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارت، روز یک‌شنبه، نهم قوس، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که بخش‌های مربوطه این وزارت وظیفه گرفته‌اند تا قضیه لت‌وکوب محافظان این عضو مجلس را بررسی کنند. آقای رحیمی گفت که در صورت وقوع این حادثه، با عاملان آن در پرتو قانون برخورد خواهند کرد. گفتنی است که پیش از این نیز نیروهای امنیتی با اعضای مجلس نماینده‌گان درگیر شده بودند. رییس جمهور غنی پیش‌تر به وزارت امور داخله فرمان داده بود که برای اعضای مجلس نمبر پلیت مخصوص ساخته شود. وسایط اعضای این مجلس در حال حاضر با نشانه «و-ج» در سطح شهر گشت‌وگذار می‌کنند.

 حدود دو ماه پیش، نریندر سنگه خالصه و مریم سلیمان‌خیل با شماری دیگر از اعضای مجلس نماینده‌گان از سوی نیروهای امنیتی در یک ایست بازرسی جاده پلچرخی توقف داده شدند. این موضوع باعث واکنش شدید اعضای مجلس شد و به برگزاری شبان‌گاه نشست اضطراری مجلس انجامید. در این نشست اضطراری، اعضای مجلس نماینده‌گان وزیر امور داخله و معاون شواری امنیت ملی را احضار کردند و از آنان در مورد آن‌چه برخورد «اهانت‌آمیز» با نماینده‌گان مجلس خوانده شد، وضاحت خواستند. وزارت امور داخله آن زمان گفته بود که موضوع برخورد نیروهای امنیتی با شماری از نماینده‌گان مجلس در جاده پلچرخی را به صورت «جدی» و «عادلانه» مورد بررسی قرار خواهد داد. این در حالی است که نشست اضطراری شبان‌گاه مجلس واکنش شدید مردم را در پی داشت و حتا شماری از اعضای این مجلس تأیید کردند که آن گونه نشست‌ها در اصول وظایف داخلی مجلس گنجانیده نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن