دومین روز گفت‌وگوها در پشت درهای بسته؛ نتایج گفت‌وگوهای دولت و طالبان تا هنوز روشن نیست

خلیل اسیر

گفت‌وگوهای نماینده‌گان دولت و طالبان برای دومین روز در باره تبادله زندانیان در پشت درهای بسته در کابل برگزار شد. این گفت‌وگوها روز سه‌شنبه، ۱۲ حمل، با سفر هیات طالبان به کابل آغاز شده بود. شورای امنیت ملی روز چهارشنبه گفت که روز نخست این گفت‌وگوها در بعد فنی شاهد پیش‌رفت بود. جزئیات این پیش‌رفت فاش نشده است.

گفت‌وگوهای نماینده‌گان دولت و طالبان زیر نظر سازمان جهانی صلیب سرخ برگزار شده است. از جانب طالبان سه نفر در این گفت‌گوها شرکت کرده‌اند. رسانه‌ها دست‌رسی مستقیم به این نخستین گفت‌وگوی رسمی و رو در روی دو طرف ندارند.

تا ناوقت روز چهارشنبه نتایج دومین روز گفت‌وگوهای دو طرف اعلام نشده بود. اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در توییتی گفت که کار تیم‌های فنی دو طرف تنها «تصدیق و تثبیت» زندانیان به هدف رهایی آن‌ها از بند است. به گفته او، میزبان هیات طالبان در کابل سفارت قطر است. شاهین افزود که نماینده‌‌گان سازمان جهانی صلیب سرخ هم تنها برای اجرای بعضی از امور در جلسات دو طرف شرکت می‌کنند.

با این حال، بعضی از رسانه‌ها روز چهارشنبه به نقل از منابع خود تنها نام‌های اعضای هیات طالبان را فاش کردند. این رسانه‌ها گفته‌اند که اعضای هیات طالبان با نام‌های حاجی اختر، حاجی عبدالفتاح و حاجی محمدابراهیم وارد کابل شده‌اند. گروه طالبان قبلا نام رییس هیات خود را مولوی ضیاءالدین اعلام کرده بود. البته در آن زمان شمار اعضای هیات طالبان ده نفر بود، که بعدا این شمار به دلیل نگرانی از ویروس کرونا و در قرنطین بودن شهر کابل به سه نفر تقلیل یافت. معلومات جامعی تا هنوز در باره هیات کنونی طالبان در کابل در دست نیست.

پیش از این دولت گفته است که در مرحله نخست تنها ۱۰۰ زندانی طالب را از بند رها می‌کند. سایر پنج‌هزار زندانی این گروه در مراحل بعدی و در صورت پیش‌رفت گفت‌وگوها و توافق طالبان روی کاهش خشونت از بند رها خواهند شد. طالبان تا کنون شمار زندانیانی را که قرار است در مرحله نخست از زندان‌های خود آزاد کنند، مشخص نکرده‌اند. این گروه در توافقات خود به رهایی یک‌هزار زندانی وابسته به دولت از زندان‌هایش متعهد شده است.

در پی رهایی زندانیان قرار است گفت‌وگوهای رسمی بین‌الافغانی آغاز شود. البته ترجیح حکومت آن است تا گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در جریان رهایی تدریجی زندانیان شروع شود. این یک نکته اختلافی بین دو طرف است که تا کنون از حل آن گزارشی نشده است. اما از موضع‌گیری‌های تازه طالبان چنین برداشت می‌شود که این گروه با طرح رهایی تدریجی زندانیان موافقت کرده است.

 

آتش‌بس و کاهش خشونت

همزمان با سفر هیات طالبان به کابل، تقاضای آتش‌بس و کاهش خشونت نیز مطرح شده است. عادله راز، نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد، از این سازمان خواسته است به خاطر مبارزه با کرونا از طالبان بخواهد تا دست‌کم تن به آتش‌بس بشردوستانه بدهند. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، نیز از طالبان خواسته است برای شروع و پیش‌رفت گفت‌وگوهای بین‌الافغانی از میزان خشونت‌ها بکاهد. طالبان واکنشی به این خواست‌ها نشان نداده‌اند.

پیش‌تر غنی و خالد هم از گروه طالبان برای جلوگیری از گسترش بیش‌تر ویروس کرونا در کشور خواستار آتش‌بس شده بودند. دبیر کل سازمان ملل متحد نیز قبلا برای مبارزه با این ویروس خواستار آتش‌بس جهانی شده بود. در حالی که دولت از این خواست استقبال کرده است، اما طالبان وقعی به آن نگذاشته‌اند. این گروه اما در واکنش به خواست مقامات دولت افغانستان گفته بود که در این باره در روزهای آینده تامل خواهد کرد. به گفته این گروه، مبارزه طالبان در برابر ویروس کرونا در جریان است و این گروه خدمات صحی را برای مردم در ساحات زیر کنترل خود فراهم خواهد کرد.

گروه طالبان از شروع سال نو خورشیدی به این طرف حملات خود به مواضع نیروها و تاسیسات دولتی را افزایش داده است. نیروهای دولتی در برابر حملات این گروه تا کنون در موضع دفاع فعال قرار دارند. شمار تلفات دو طرف در این مدت چشم‌گیر بوده است.

گروه طالبان از طرف دیگر جنگ روانی و تبلیغاتی خود را نیز افزایش داده است. این گروه در روزهای گذشته به صورت پیوسته از تسلیمی نیروهای وابسته به دولت به طالبان خبر داده است. طالبان ‌‌هم‌چنین با نشر عکس‌هایی از فراغت جنگ‌جویان خود از مراکز نظامی این گروه اطلاع‌رسانی کرده‌اند. این گروه در مبارزه با ویروس کرونا هم از فعالیت خود به صورت گسترده گزارش داده است. اما جانب دولت این خبرها و گزارش‌ها را تکذیب کرده و طالبان را به انجام تبلیغات منفی و پروپاگاندا متهم کرده است.

دولت می‌گوید که هیات ۲۱ نفری خود برای شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را تشکیل کرده است. تشکیل این هیات با استقبال داخلی و خارجی همراه شده است. طالبان اما گفته‌اند که این هیات جامع نیست و تنها با هیاتی وارد گفت‌وگو خواهند شد که بتواند از تمام جهت‌ها نماینده‌گی کند. دولت در مقابل این ادعا، طالبان را به بهانه‌جویی متهم کرده و گفته است که فعلا هیچ بهانه‌ای موجود نیست تا این گروه پشت میز گفت‌وگوها قرار نگیرد. به این ترتیب، مشخص نیست که هیات‌های دو طرف چه زمانی رسما وارد گفت‌وگوهای صلح خواهند شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن