نمایش فیلم‌های کوتاه با موضوع حقوق و زنده‌گی زنان در دایکندی

نخستین جشنواره‌ی نمایش فیلم‌های کوتاه و داستانی، به همکاری مالی یک نهاد بین‌المللی در ولایت دایکندی برگزار شده است. فیلم‌هایی با موضوع حقوق زنان و چالش‌های فرا راه آنان که توسط فیلم‌سازان ولایت دایکندی ساخته شده، در این جشنواره به نمایش گذاشته شدند.

بیش‌تر این فیلم‌ها در مورد محرومیت زنان در افغانستان و همین‌طور زنده‌گی دشوار بانوان روستانشین ساخته شده است. از آن‌جایی که فیلم‌سازان از ولایت دایکندی هستند، تلاش کرده‌اند در فیلم‌های کوتاه و داستانی‌شان بیش‌تر وضعیت زنان ولایت دوردست و کم‌تر انکشاف یافته‌ی مانند دایکندی را به تصویر بکشند.
برگزار کننده‌گان جشنواره می‌گویند که هشت فلم در این جشنواره به نمایش گذاشته شدند و از این میان، سه فیلم از سوی داوران به‌عنوان فیلم‌های برتر شناخته شده است. به گفته‌ی برگزار کننده‌گان برنامه، همه این هشت فلم مستند کوتاه، ساخته‌ فیلم‌سازان ولایت دایکندی است.

هدف از راه‌اندازی این جشنواره‌ی نمایش فیلم، نگاهی به وضعیت دشوار زنده‌گی زنان روستانشین و همین‌طور حمایت از حقوق آنان خوانده شده است. فرهنگیان دایکندی، ضمن استقبال از این جشنواره‌ی نمایش فیلم، راه‌اندازی چنین برنامه‌های هنری را در بلند بردن آگاهی عامه و پذیرفتن زنان به‌عنوان نیمی از پیکر جامعه بسیار اثرگذار می‌دانند.

محمد رجا، یکی از فرهنگیان دایکندی به این باور است که برگزاری برنامه‌هایی از این دست، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به‌ویژه در رشد فرهنگی خانواده‌ها و در کل اجتماع بسیار مهم است.

نجیبه سجادی، مسوول نهاد رفاه اجتماعی و از برگزار کننده‌گان جشنواره می‌گوید یکی از هدف‌های راه‌اندازی نمایش فیلم، پرداختن به جایگاه زنان در اجتماع و حقوق این بخش جامعه از راه هنر بوده است. به باور بانو سجادی، نمایش فیلم‌های این‌ چنینی که با موضوعات دشواری‌های زنده‌گی زنان و حمایت از حقوق آنان ساخته شده‌اند، از هر برنامه‌ی دیگری تأثیرگذاری بیش‌تر دارد.

فیلمی زیر نام «لانه‌ی پرنده» که به کارگردانی عباس محمدی، از فیلم‌سازان دایکندی ساخته شده است، در این جشنواره مقام نخست را کسب کرده است. عباس محمدی، از حکومت و سایر نهادهایی که در این راستا فعالیت دارند، می‌خواهد تا از هنرمندان و فیلم‌سازان دایکندی حمایت نمایند. به گفته‌ی کارگردان فیلم «لانه‌ی پرنده»، بسیاری از هنرمندان به دلیل عدم حمایت از سوی حکومت و دیگر نهادهای مربوط، یا گم‌نام مانده‌اند و یا هم به مرور زمان دل‌سرد شده‌ و از فیلم‌سازی دست کشیده‌اند.

«رویای آزادی» نام فیلم دیگری است که به کارگردانی صیف‌الله رضایی تهیه شده است. رویای آزادی حایز مقام دوم شناخته شده و همین‌طور فیلم «شب یلدا» در جایگاه سوم قرار گرفته است. کارگردان این فیلم نیز صیف‌الله رضایی است.
این فیلم‌سازان می‌گویند در صورتی‌که مورد حمایت قرار گیرند، می‌توانند در آینده فیلم‌های بیش‌تر و البته بهتری را با موضوعات گونه‌گون تولید کنند و برای مردم به نمایش بگذارند.

دایکندی، از ولایت‌های تازه‌تأسیس و کم‌تر انکشاف یافته‌ی کشور می‌باشد که مانند سایر عرصه‌ها، در بخش صنعت فیلم‌سازی و سینما نیز هیچ گونه توجهی در این ولایت صورت نگرفته است. در سال‌های اخیر اما شماری از جوانان با تهیه‌ی فیلم‌های مستند و کوتاه، علقه‌مندی شان را در این بخش نشان داده‌اند. برگزار کننده‌گان این جشنواره نیز می‌گویند که یکی از اهداف دیگر آنان از راه‌اندازی چنین برنامه‌ای، تشویق و حمایت فیلم‌سازان و روی آوردن جوانان به سینما می‌باشد.

این جشنواره از سوی جمعی از فیلم‌سازان و نهاد فرهنگی و اجتماعی رفاه ناجی به همکاری مالی نهاد بین‌المللی اکسفام در ولایت دایکندی برگزار شده است.

دکمه بازگشت به بالا