اسکات میلر: مذاکرات میان خلیل‌زاد و طالبان در قطر جریان دارد

۸صبح، کابل: اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان که اخیراً در سفری به قطر با هیأت‌ مذاکره‌کننده گروه طالبان دیدار کرده است، جزییات این سفر را با محمداشرف غنی در میان گذاشت.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری به نقل از اسکات میلر در توییتی نوشته است که گفت‌وگوها میان زلمی خلیل‌زاد، مذاکره‌کننده ارشد امریکا در امور صلح افغانستان و نماینده‌گان گروه طالبان جریان دارد.

او در ادامه نوشته است که جنرال میلر در دیدار با رییس جمهور غنی گفته است: «گفت‌وگوها میان زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده امریکا و طالبان در قطر جریان داشته و در صورتی که پیش‌رفت‌هایی انجام شود، خلیل‌زاد به کابل سفر کرده و معلومات خویش را به حکومت افغانستان ارایه خواهد کرد.»

طبق معلومات صدیقی، این سخنان طی دیدار محمداشرف غنی با راس ویلسون، شارژدافیر سفارت ایالات متحده امریکا در افغانستان و جنرال اسکات میلر، قوماندان عمومی نیروهای حمایت قاطع، مطرح شده است. این دیدار عصر روز شنبه، پنجم دلو صورت گرفته است.

پیش‌تر یک منبع در حکومت افغانستان به روزنامه ۸صبح گفته بود نماینده‌گان امریکا و طالبان در قطر به دلیل طرح موضوع «آتش‌بس» در نشست اخیرشان به «پیش‌رفتی» دست نیافته‌اند.

در این نشست که هفته‌ی گذشته برگزار شده بود، قرار بود نماینده‌گان دو طرف روی «اقدامات بعدی» برای رسیدن به توافقات و هم‌چنین «امضای توافق‌نامه [دوجانبه] و مراسم آن» با هم گفت‌وگو کنند.

 این منبع حکومتی که نخواسته بود نامش فاش شود، توضیح داده بود که موضوع «آتش‌بس» بنا بر خواست دولت افغانستان از جانب نماینده‌گان امریکا برای بحث در این نشست مطرح شده بود؛ اما نماینده‌گان طالبان با طرح این موضوع برای بحث در این نشست مخالفت کرده‌اند.

به گفته منبع، به همین دلیل، گفت‌وگوهای دو طرف بدون آن که به «نتیجه نهایی» و یا «پیش‌رفتی» دست یابد، به نوعی متوقف شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن