سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان از گروه‌های مسلح خواست که کشتار کودکان را متوقف کنند

۸صبح، کابل: سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان در واکنشی به حمله موتربمب گروه طالبان در غزنی و هم‌چنان کشته‌شدن شش کودک در غور، از گروه‌های مسلح خواست که کشتار کودکان را متوقف کنند.

گروه طالبان صبح روز یک‌شنبه شانزدهم سرطان یک اداره امنیت ملی را در مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر غزنی، هدف حمله یک موتر بمب‌گذاری‌شده قرار داد. طبق اعلام وزارت صحت عامه، در این حمله دست‌کم ۱۲ نفر کشته شدند و ۱۷۹ نفر دیگر به شمول ده‌ها کودک دانش‌آموز زخم برداشتند. اما وزارت امور داخله کشته‌شدن تنها چهار نفر به شمول دو سرباز امنیت ملی و دو فرد ملکی را در این رویداد تأیید کرده است. این وزارت هم‌چنان شمار زخمیان این حادثه را ۱۳۹ نفر اعلام کرده است که تنها پنج کارمند امنیت ملی در بین آن‌ها مشاهده شده‌اند.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان شمار کسانی را که در حمله موتربمب طالبان در غزنی زخمی شده‌اند، ۱۵۰ نفر اعلام کرده است. به گفته این سازمان، یک سوم زخمیان این رویداد را کودکان دانش‌آموز تشکیل می‌دهند.

سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان در اعلامیه‌ای گفته است، بسیاری از کودکانی که در شفاخانه‌ها بستری شده‌اند، آسیب جدی در نواحی سر، گردن و قفسه سینه خود دیده‌اند. داکتران به کارکنان این سازمان گفته‌اند که زخم‌های این کودکان شدید است.

به گفته سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان، هنگام وقوع حمله، این کودکان در مکتبی به سر می‌بردند که در نزدیکی محل رویداد موقعیت دارد.

این سازمان از جانب دیگر گفته است که روز یک‌شنبه در یک رویداد دیگر در غور، شش کودک کشته و یک کودک دیگر زخمی شده است. به گفته سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان، انفجار ماین کارگذاری‌شده عامل تلفات این کودکان در غور بوده است.

«اونو ون منن»، مدیر سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان در افغانستان، می‌گوید که قربانی‌شدن کودکان در غزنی، کم‌تر از یک هفته پس از واقعه مشابه در کابل، نشان از پیامد ناگوار استفاده از سلاح‌های انفجاری در مناطق پرجمعیت دارد. گروه طالبان دوشنبه گذشته دهم سرطان نیز با یک موتر بمب‌گذاری‌شده به تأسیسات متعلق به نیروهای ارتش در ساحه مسکونی «گل‌بهار تاور» در حوزه شانزدهم امنیتی شهر کابل حمله کرد که در پی آن ده نفر کشته و ۱۱۶ نفز زخمی شدند. وزارت معارف اعلام کرد که ۵۱ تن از این زخمیان، دانش‌آموزان دو مکتب در نزدیکی محل رویداد هستند. مدیر سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان در افغانستان گفته است که انجام این‌گونه حملات غیرقابل توجیه است. او از تمامی «گروه‌های مسلح» در افغانستان خواسته است که متوجه زنده‌گی کودکان باشند و کشتار آن‌ها را متوقف کنند. 

«اونو ون منن» افزوده است که طرف‌های جنگ باید از درگیری و اعمال خشونت در نزدیکی مکاتب دوری جویند. به گفته او، کودکان برای جنگ دعوت نشده‌اند و آن‌ها نباید بهای نهایی این جنگ را پرداخت کنند. مدیر سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان در افغانستان تأکید کرده است که اکنون زمان آن فرارسیده است که گروه‌های مسلح جنگ را متوقف کنند.

به گفته سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان، افغانستان یکی از خطرناک‌ترین مکان‌ها در جهان برای زنده‌گی کودکان است. طبق اعلام این سازمان، از ده مورد تلفات در جریان خشونت‌های مسلحانه در افغانستان، هشت مورد آن ناشی از انفجارها است.

گروه طالبان دو حمله مرگبار با موتربمب را طی یک هفته گذشته در شهرهای غزنی و کابل در حالی انجام داده است که نماینده‌گان این گروه سرگرم گفت‌وگوهای جداگانه با نماینده‌گان امریکا و هیأت اعزامی افغانستان در قطر هستند. مقامات حکومت وحدت ملی می‌گویند که هدف طالبان از انجام این حملات، تلاش برای امتیازگیری در میز گفت‌وگوهای صلح است. آن‌ها ضمن محکوم کردن حملات غزنی و کابل، هشدار داده‌اند که طالبان با انجام این گونه خشونت‌ها نمی‌توانند به «امارت» و «امتیاز» در پشت میز گفت‌وگوها دست یابند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن