سفارت عربستان سعودی: مواردی از دیدار سفیر با مسلم‌یار نشر شد که هیچ مورد بحث قرار نگرفته است

۸صبح، کابل: سفارت عربستان سعودی در کابل اعلام کرد که محور گفت‌وگوی جسیم محمدالخالدی، سفیر عربستان سعودی در افغانستان در دیدار با فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا، در مورد موضوعات مربوط به تقویت روابط دوجانبه بین دو کشور بوده است.

این سفارت در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه، شانزدهم سرطان، نشر کرد، گفته است که در این دیدار هم‌چنان در مورد مقررات حکومت عربستان سعودی درباره مراسم حج امسال و «آن‌چه حکومت عربستان سعودی برای ملت برادر افغانستان در عرصه انکشاف و به ویژه عرصه‌های بهداشتی و تعلیمی دولتی تقدیم می‌کند، منحصر بود.»

سفارت عربستان سعودی توضیح داده است که مواردی از این دیدار به نشر رسیده است که هیچ مورد بحث قرار نگرفته است.

Image
اعلامیه توضیحی سفارت عربستان سعودی

این سفارت خواهان «دقت و مستندسازی» منابع در نشر معلومات شده است.

مجلس سنا روز گذشته با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که سفیر عربستان در کابل در دیدار با مسلم‌یار گفته است کشورش هزینه اجرای ۳۵ برنامه توسعه‌ای و ساخت ۱۰۰ مدرسه را در افغانستان منظور کرده است.

خبرنامه مجلس سنا ساعاتی بعد از نشر شدن آن تصحیح شد. در نسخه‌ی تصحیح‌شده خبرنامه، به جای «مدرسه»، «مکتب» آمده است. نشر این خبر واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، نیز در یک نشست خبری گفت که در خبرنامه مجلس سناه در ترجمه اشتباه شده است.

طبق اعلام دفتر مطبوعاتی مجلس سنا، سفیر عربستان سعودی در دیدار با مسلم‌یار گفته است که کار عملی ساخت دانشگاه بین‌المللی افغانستان در ولایت ننگرهار به زودی با هزینه دولت این کشور شروع می‌شود.

او هم‌چنان گفته است که عربستان سعودی به ارزش ۳۰ میلیون دالر یک شفاخانه را در کابل ایجاد خواهد کرد.

در اعلامیه مجلس سنا آمده است که جسیم محمدالخالدی در دیدار با مسلم‌یار گفته است که عربستان سعودی ۲۰۰ میلیون ریال را به افغانستان در بخش مبارزه با ویروس کرونا کمک می‌کند.

سفیر عربستان سعودی در کابل خاطرنشان کرده است که کشورش علاقه‌مندی ویژه به ختم جنگ در افغانستان دارد و در کنار آن آماده همکاری در بخش توسعه است.

به نقل از خبرنامه، در این نشست مسلم‌یار گفته است که سهم زایران حج برای افغانستان سالانه حدود ۳۰ هزار تن است و توقع می‌رود این رقم در سال‌های بعدی به ۵۰ هزار تن افزایش یابد.

سفیر عربستان سعودی وعده کرده است که سهم افغانستان در زیارت حج سال آینده افزایش خواهد یافت.

دولت عربستان امسال برای سفر زایران حج به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ممنوعیت وضع کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن