عربستان سعودی حریم هوایی خود را به روی خطوط هوایی اسراییل باز کرد

بربنیاد گزارش‌های نشر شده، عربستان سعودی حریم هوایی خود را به روی تمام خطوط هوایی غیرنظامی از جمله اسراییل باز کرده است.

خبرگزاری آناتولی روز جمعه، ۱۵ جولای، به نقل از سازمان هواپیمایی عربستان سعودی گزارش داده است که پیش از سفر جو بایدن، رییس جمهور امریکا، به ریاض، این کشور حریم هوایی خود را به روی تمام خطوط هوایی غیرنظامی از جمله اسراییل باز کرده است.

در بیانیه سازمان هواپیمایی عربستان سعودی آمده است: «در راستای تلاش‌های خود برای پیروی از کنوانسیون ۱۹۹۴ شیکاگو در مورد هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی که تاکید می‌کند میان پروازهای غیرنظامی با استفاده از حریم هوایی بین‌المللی تبعیض قایل نمی‌شود، حریم هوایی کشور را به روی تمامی پروازها باز می‌کنیم.»

از سوی دیگر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرده است که آقای بایدن از تصمیم تاریخی عربستان سعودی برای باز کردن حریم هوایی این کشور به روی تمام پروازهای غیرنظامی از جمله اسراییل استقبال می‌کند.

بایدن اظهار داشت: «اولین رییس جمهور امریکا خواهم بود که مستقیماً از اسراییل به شهر جده عربستان سعودی پرواز می‌کنم. این نشان‌دهنده پیشرفت قابل توجه است. در دیدار فردا با رهبر عربستان سعودی، حامل پیام صلح خواهم بود. این پیامی است که صلح و فرصت‌های خارق‌العاده باثبات‌تری را برای کل منطقه و جهان به ارمغان می‌آورد.»

حریم هوایی عربستان سعودی در حالی به روی هواپیماهای اسراییلی باز می‌شود که جو بایدن، رییس جمهور امریکا قصد دارد پس از دیدار از فلسطین به ریاض برود.

دکمه بازگشت به بالا