عربستان امروز میزبان نشست عالمان دین جهان در مورد صلح افغانستان است

قرار است نمایندگان حدود ۴۰ کشور جهان در عربستان سعودی، درباره‌ی جنگ و صلح افغانستان گفت‌وگو کنند.

این نشست برای دو روز در روزهای سه ‌شنبه (۱۹ سرطان) و چهار‌شنبه (۲۰ سرطان) جریان خواهد داشت.

مقام‌های شورای عالی صلح می‌گویند که یک هیأت ۳۰ نفری تحت رهبری مولوی قیام‎‌الدین کشاف، رییس شورای علما به نمایندگی از افغانستان در این نشست شرکت کرده است.

به گفته‌ی اسدالله بارکزی، معاون سخنگوی شورای عالی صلح در این نشست گروه طالبان هم دعوت شده است.

معاون سخنگوی شورای عالی صلح گفت امیدوار است که گروه طالبان به خواست عالمان دینی پاسخ مثبت دهد و حاضر به گفت‌و‌گو‌های صلح با حکومت افغانستان شود.

پیش از این گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که هیچ نماینده‌ای در این نشست نخواهد فرستاد.

آقای بارکزی در بخش دیگر از صحبت‌هایش، نقش عربستان سعودی را در آوردن صلح به کشور تأثیر‌گذار خواند. او گفت مردم افغانستان انتظار دارند که عربستان تلاش صادقانه‌ای در این راستا داشته باشد.

در نشست عربستان سعودی شماری از عالمان دینی پاکستان نیز شرکت خواهند کرد. معاون سخنگوی شورای عالی صلح نقش پاکستان را نیز در پایان یافتن جنگ در کشور موثر خواند. با توجه بر این که عربستان یکی از حامیان اصلی طالبان دانسته می‌شود، اکنون همه منتظر نتیجه‌ی این گفت‌و‌گو هستند.

شماری از کارشناسان مسایل سیاسی باورمند ‌اند که مشکل جنگ افغانستان فراتر از کشور‌های اسلامی است و تا زمانی که قدرت‌های کلان منطقه و جهان نخواهند، صلح به افغانستان نخواهد آمد.

داوود مرادیان، رییس انستیتیوت مطالعات استراتژیک می‌گوید: «جنگ افغانستان، جنگ منافع کلان قدرت‌ها و بازیگران داخلی و خارجی‌ است، نه جنگ دینی.» به قول آقای مرادیان آن‌چه که از نشست عالمان جهان اسلام در عربستان انتظار می‌رود، برآورده نمی‌شود.

چنان که مسئولان شورای عالی صلح می‌گویند، عالمان دینی هراس‌افگنی، تندروی و خشونت را در تمامی اشکال و شیوه‌های آن بر بنیاد اصول اسلامی محکوم می‌کنند. اما آقای مرادیان معتقد است که «ما با فتوای عده‌ای از عالمان دینی نباید انتظار داشته باشیم که گره جنگ گشوده ‌شود؛ به این دلیل که جنگ افغانستان، جنگ دینی نیست که عالمان بتواند با یک فتوا برای آن راه حل پیدا کند.»

به قول رییس انستیتیوت مطالعات استراتژیک: «جنگ افغانستان، جنگ منافع رقابت‌های جیوپولوتیک است، جنگ رقابت‌های قومی در داخل کشور است، بنابراین ما باید سرمایه‌گذاری خود را روی ابزار‌ها و راه حل‌های کنیم که گره جیوپولتیک و تنش‌های قومی را بگشاید.»

آقای مرادیان همچنان معتقد است که یکی از دلایل میزبانی این نشست توسط عربستان، رقابت این کشور با ایران است و این، امتیازی است که عربستان در قبال استراتیژی ضد ایرانی ترمپ به امریکایی‌ها می‌دهد.

در همین حال عزیز رفیعی، رییس مجتمع جامعه‌ی مدنی می‌گوید که اگر اشتراک‌کنندگان این جلسه در مورد صدور فتوا به خاطر پایان جنگ در افغانستان به تفاهم برسند و اعلام کنند که جنگ و انتحاری در افغانستان حرام است، به نفع تمام کشور‌های اسلامی است.

به گفته‌ی آقای رفیعی اگر چنین نشود، این نشست بیشتر به سود گروه‌های مخالف دولت تمام خواهد شد. عزیز رفیعی از این موضوع نگرانی دارد که مبادا عربستان سعودی از این نشست به نفع گروه‌های تروریستی استفاده کند و با مقدس جلوه دادن جنگ گروه‌های تروریستی در کشور، به شدت جنگ دامن بزند.

موضع تازه‌ی سازمان همکاری اسلامی

سازمان همکاری اسلامی در دعوت‌نامه‌ای که به عالمان دینی فرستاده است، گروه‌های مسلح درگیر در افغانستان را «هراس‌افگنان» خوانده و از آنان خواسته است جنگ علیه مردم افغانستان متوقف کنند. سازمان همکاری اسلامی از مخالفان مسلح در افغانستان خواسته است که دست از جنگ بردارند.

روزنامه‌ی دیلی‌تایمز پاکستان گزارش داده است که عربستان سعودی و سازمان همکاری‌ اسلامی در دعوت‌نامه‌‌ای که به عالمان دینی افغانستان و پاکستان فرستاده است، تمام گروه‌های مخالف مسلح در افغانستان را به عنوان «هراس‌افگن» شناخته است.

در بخشی از دعوت‌نامه‌ی سازمان همکاری‌های اسلامی به عالمان دینی آمده است: «از سکوی این نشست، ما از تمام گروه‌های مسلح درگیر در افغانستان خواهیم خواست که جنگ را متوقف کنند، دولت افغانستان را به رسمیت بشناسند و با حضور در میز گفت‌وگو، در روند سیاسی صلح شرکت کنند.»

در این دعوت‌نامه تأکید شده است که پیشرفت‌ها و توسعه‌ها در افغانستان به گونه‌ی جدی به دلیل فعالیت‌های خشونت‌آمیز گروه‌های هراس‌افگن و گروه‌های مسلح غیر مسئول و مجرمان جنگی، تحت تأثیر قرار گرفته است. این دعوت‌نامه توسط یوسف بن احمد العثیمین، رییس سازمان همکاری ‌اسلامی و یک وزیر پیشین کابینه‌ی عربستان سعودی امضا شده است.

حضور شخصیت‌های مهم

در همین حال، شماری از رسانه‌های عربستان سعودی از شرکت برخی از «شخصیت‌های مهم» این کشور در این نشست خبر داده است. روزنامه‌ی «عکاض» عربستان سعودی با نشر مطلبی در مورد این نشست نوشته که قرار است خطیب مسجد‌الحرام، شیخ عبدالرحمن و شیخ شوقی ابراهیم، مفتی مصر نیز در این نشست شرکت کنند. این روزنامه نوشته که قرار است بحث‌های «افراط‌گرایی» و «تندروی» زیر نظر این عالمان به بحث گرفته شود.

پیش از این، در ماه ثور امسال نیز یک نشست عالمان دینی افغانستان، پاکستان و اندونیزیا در شهر بوگور اندونیزیا برگزار شد. در این نشست، عالمان دینی این سه کشور، در یک اعلامیه، از تلاش‌ها برای تأمین صلح در افغانستان پشتیبانی کردند و خشونت را در دین اسلام مردود خواندند.

در این اعلامیه، از گروه طالبان نیز خواسته شد که به جنگ در افغانستان ادامه ندهند و به فراخوان صلح حکومت پاسخ مثبت دهند.

در داخل کشور نیز در روز چهاردهم جوزا در حدود ۲۰۰۰ عالم دین، در کابل نشستی را برگزار کردند و فتوای ناروا بودن جنگ در کشور را صادر کردند.

دیدگاه are closed.