عربستان سعودی ۸۱ مرد را در یک روز به اتهام اعمال تروریستی اعدام کرده است

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که عربستان سعودی روز شنبه، ۱۲ مارچ، ۸۱ مرد را به اتهام اعمال تروریستی و سایر جرایم از جمله داشتن «باورهای انحرافی» در این کشور اعدام کرده است. این بزرگ‌ترین اعدام دسته‌‌جعمی در چند دهه اخیر در عربستان خوانده شده است.

به گفته رویترز، در میان اعدام شده‌گان هفت شهروند یمنی و یک سوری نیز شامل‌اند.

وزارت داخله عربستان در بیانیه‌ای دلیل اعدام این افراد را قتل مردان، زنان و کودکان عنوان کرده است. افزون بر این، در بیانیه وزارت داخله این کشور تصریح شده است که جنایات مرتکب شده توسط این افراد هم‌چنین شامل بیعت با سازمان‌های تروریستی خارجی مانند داعش، القاعده و حوثی‌ها بوده است.

در بیانیه آمده است که برخی برای پیوستن به «سازمان‌های تروریستی» به مناطق درگیری سفر کرده‌اند.

با این حال وزارت داخله عربستان در مورد نحوه اجرای اعدام اشاره نکرده است.

این وزارت اما یادآوری کرده است که ۳۷ تن از اعدام شده‌گان شهروندان سعودی بوده که در یک مورد به اتهام تلاش برای ترور افسران امنیتی و هدف قرار دادن ایستگاه‌های پولیس و کاروان‌ها مجرم شناخته شده‌اند.

این در حالی است که پیش از نیز عربستان سعودی اعدام دسته‌جمعی افراد را در کارنامه خود دارد. طبق گزارش‌‎ها، این کشور در سال ۱۹۸۰ میلادی ۶۳ نفر و در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۷ نفر از جمله یک روحانی برجسته شیعه را در یک روز اعدام کرده‌ است.

گروه‌های حقوق بشر عربستان سعودی را به اجرای قوانین محدودکننده در بیان سیاسی و مذهبی متهم کرده و از آن کشور به دلیل استفاده از مجازات اعدام، از جمله برای متهمانی که در سنین خردسالی بازداشت شده‌اند، انتقاد کرده‌اند.

عربستان سعودی اما اتهامات نقض حقوق بشر را رد می‌کند و می‌گوید که طبق قوانین خود از امنیت ملی‌اش محافظت می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا