سرور دانش اعلامیه مذاکرات دوحه را «بی‌مفهوم و خنثا» توصیف کرد

۸صبح، کابل: محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، اعلامیه مذاکرات در سطح بلند بین هیأت جمهوری اسلامی افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله و هیأت طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر را «بی‌مفهوم و خنثا» توصیف کرده است.

این دور از مذاکرات به روزهای شنبه و یک‌شنبه (۲۶ و ۲۷ سرطان) در دوحه برگزار شد.

سرور دانش روز دوشنبه، بیست‌وهشتم سرطان، با نشر پیامی به مناسبت عید قربان گفته است: «متاسفانه نشستی که اخیراً میان هیات عالی رتبه دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان با میانجی‌گری برخی از کشورها در دوحه برگزار شد، نتیجه ملموس و روشنی را در پی نداشت و با صدور یک اعلامیه بی‌مفهوم و خنثا خاتمه یافت.»

معاون دوم ریاست جمهوری در این پیام گفته است که جنگ در سراسر کشور گسترش یافته است و عامل آن نیز گروه طالبان است.

به گفته دانش، دلیل گسترش بیش‌تر جنگ و خشونت اهداف غیرانسانی است که در پشت فعالیت گروه‌های تروریستی و افراطی نهفته است.

دانش می‌گوید که هنوز کشورهای حامی ‌طالبان اهداف خود را در تداوم بحران در افغانستان و در گسترش خشونت بیش‌تر جست‌وجو می‌کنند.

سرور دانش می‌گوید که روند صلح و مذاکرات میان دولت و طالبان که از یک سال بدین سو آغاز شده، عقیم شده است و دلیل آن برخورد دوگانه طالبان و حامیان‌شان با این روند است.

او هم‌چنان گفته است که در ماه‌های اخیر طالبان با حمایت استخبارات منطقه و حامیان منطقه‌ای خود تلاش بی‌سابقه را به خرج داده‌اند تا روحیه مردم افغانستان و نیروهای امنیتی را بشکنند.

قابل یادآوری است که مذاکرات در سطح بلند با حضور عبدالله عبدالله، محمدکریم خلیلی، عبدالسلام رحیمی، عطامحمد نور، محمدمعصوم استانکزی، فاطمه گیلانی و باتور دوستم به نماینده‌گی از جمهوری اسلامی افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، شهاب‌الدین دلاور، عبدالسلام حنفی، ملا دین محمد، مولانا فرید، ملا فاضل و شیخ عبدالحکیم حقانی به نماینده‌گی از طالبان برای دو روز ادامه یافت.

دو طرف یک اعلامیه مشترک را نشر کردند. در این اعلامیه بر ضرورت تسریع روند مذاکرات، ادامه مذاکرات در سطح بلند، مبارزه با کووید-۱۹ و مصونیت کارمندان تطبیق واکسین کرونا و لزوم حفاظت از زیربناهای کشور تأکید شده است. در اعلامیه از آتش‌بس که جز اصلی اجندای مذاکرات خوانده می‌شد، یادداشت نشده است.

دکمه بازگشت به بالا