جشنواره شعر گل‌ سنجد زیر سایه سانسور برگزار شد

۸صبح، لوگر: جشنواره سنتی شعر گل‌ سنجد همه‌ساله در فصل رویش گل‌ سنجد، با اشتراک نویسنده‌گان، شاعران و فرهنگیان ولایت لوگر، در شهر پل‌علم، مرکز ولایت لوگر، برگزار می‌شود.

در این جشنواره شرکت‌‌کننده‌گان سروده‌ها و اثرهای خویش در مورد صلح، آزادی و وصف زیبایی طبیعت‌ را به خوانش می‌گرفتند و برنامه‌های طنزی و تفریحی نیز اجرا می‌شد.

شرایط امسال این جشنواره متفاوت بود. شماری از شاعران می‌گویند که سایه سانسور بر فضای جشنواره سنگینی می‌کرد.

به گفته آنان، از ترس طالبان نتوانستند آن‌چه را که می‌خواستند، بیان کنند. ثمر، نام مستعار، از شاعران اشتراک‌کننده این جشنواره به روزنامه ۸صبح می‌گوید که سروده‌هایی در مورد وضعیت کنونی افغانستان که صدای هزاران آواره، بی‌سرنوشت و نیروهای امنیتی بود، ناگفته ماند. او گفت: «در شعرخوانی نکات شیرین و تلخ وجود دارد. تلخ آن بیش‌تر شکایت‌ها و انتقاد‌ها از عملکرد حکومت بود که نتوانستیم بیان کنیم. اگر بیان می‌کردیم، ممکن گرفتار و بازداشت می‌شدیم.»

در همین حال، جاوید دلدار، یکی دیگری از شاعران، به روزنامه ۸‌صبح می‌گوید که جشنواره امسال نسبت به سال‌ پار، بعد مثبت و منفی داشت.

به گفته او، بخش مثبت جشنواره فضای امن بود و بعد منفی آن این بود که شماری از شاعران نتوانستند بنا بر بعضی مشکلات، شعرها و سروده‌های‌شان را آزادانه بخوانند.  اما مقام‌های محلی طالبان در این ولایت گفتند که شاعران در قسمت سروده‌های‌شان آزاد هستند و هیچ سانسوری وجود ندارد.

گفتنی است که شانزدهمین دور از جشنواره سنتی شعر گل‌ سنجد در ولایت لوگر با اشتراک صدها تن از هواداران شعر و ادب روز چهارشنبه، ۴ جوزا، در شهر پل‌علم برگزار شد.

دکمه بازگشت به بالا