شورای ولایتی سمنگان: گروه طالبان از هر موتر زغال سنگ ماهانه ۷ هزار افغانی مالیه می‌گیرد

۸صبح، بلخ: شورای ولایتی سمنگان از وضع مالیات بالای موترهای حامل زغال سنگ از سوی گروه طالبان در این ولایت نگران اند.

رازمحمد، رییس شورای ولایتی سمنگان، به ۸صبح گفت که جنگ‌جویان طالبان ماهانه از هر موتر عامل زغال سنگ، ۷ هزار افغانی مالیه می‌گیرد.

به گفته وی، هرگاه راننده‌ای از پرداخت این مقدار مالیه سر باز زند، از سوی این جنگ‌جویان گرفتار می‌شود و موترش همراه با بار آن را به آتش می‌کشند.

این در حالی است که سه روز پیش جنگ‌جویان گروه طالبان راننده‌های نزدیک به ۷۰ موتر حامل زغال سنگ را از ولسوالی دره صوف پایین ولایت سمنگان ربودند و پس از چندین ساعت در بدل پول رها کردند.

این جنگ‌جویان از هر راننده در ازای رهایی‌اش ۱۰۰ هزار افغانی خواسته بودند.

رییس شورای ولایتی سمنگان افزود که حکومت برای رهایی این راننده‌ها هیچ اقدامی نکرده است و هر راننده با پرداخت چندین ماه مالیه از چنگ آن‌ها رها شدند.

به گفته رازمحمد، این راننده‌ها مالیات ۵ تا ۱۰ ماهه شان را به صورت پیش‌پرداخت به گروه طالبان تحویل کرده‌اند.

در همین حال، منیر رحیمی، سخنگوی فرماندهی پولیس سمنگان، پرداخت مالیه از سوی راننده‌ها به گروه طالبان را تأیید نمی‌کند.

آقای رحیمی به ۸صبح گفت که هیچ سندی وجود ندارد که گروه طالبان بر موترهای حامل زغال سنگ در سمنگان مالیه وضع کرده باشد.

او افزود که مقام‌های امنیتی سمنگان برای تأمین امنیت شاهراه ولسوالی‌های دره صوف پایین و دره صوف بالا قرار است روز سه‌شنبه سیزدهم قوس یک پاسگاه مشترک ایجاد کنند.

این پاسگاه در دره چبچل ولسوالی دره صوف پایین ایجاد می‌شود؛ جایی که سه روز پیش راننده‌های ۷۰ موتر حامل زغال سنگ از سوی گروه طالبان ربوده شدند.

گروه طالبان پیش‌تر از آن نیز راننده‌های موترهای زغال سنگ را از این مسیر ربوده‌ است و گفته می‌شود که بعضی از موترها را نیز به آتش کشیده است.

دکمه بازگشت به بالا