صالح از شیوه جدید ماین‌گذاری طالبان در شهر کابل اطلاع‌رسانی کرد

۸صبح، کابل: امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید که «تروریستان» در روزهای اخیر برای بمب‌گذاری‌ها در جاده‌های کابل از روش کاملاً جدید استفاده می‌کنند.

دفتر صالح روز دوشنبه، چهارم حوت، با نشر تصاویری از این شیوه گفته است که براساس اسناد  مدارک قوی که وجود دارد، طالبان برمه‌های خاص را از پاکستان به دست آورده‌اند که با استفاده از آن یک سوراخ به عمق ۱۰ سانتی متر را ایجاد و ماین را در آن جاسازی می‌کنند.

به گفته امرالله صالح، این برمه‌ها عمدتاً در موترهای سراچه جابه‌جا می‌شود و با توقف یک تا دو دقیقه می‌تواند یک سوراخ به عمق ۱۰ سانتی‌ متر را در سرک ایجاد کند.

او افزوده است که پس از حفر این سوراخ، بمب‌های هم‌رنگ جاده جاسازی می‌شود و این روش آدمش‌کشی اکنون افشا شده است.

امرالله صالح که مسوولیت تأمین امنیت شهر کابل را بر عهده دارد، گفته است که برای ناکام‌سازی این روش پولیس و دیگر نیروهای امنیتی مکلف هستند تا تمام موتر‌های سراچه – غرفه‌دار و یا موترهایی را که سیت عقبی‌شان دور شده‌ است، به صورت جدی تلاشی کنند.

به گفته او، برمه‌های خاص که در اختیار تروریستان قرار گرفته است اگر در نزد کسی پیدا شد دلیلی بر دست داشتن در ترور و ایجاد وحشت است.

معاون اول ریاست جمهوری افزوده است که این روش ضدانسانی دشمن را مهار و ناکام می‌کند، اما شک ندارد که مراکز آموزشی تروریستان در پاکستان روش دیگری برای کشتار مردم برای‌شان آموزش خواهند داد.

او از مردم خواسته است که متوجه محیط و اطراف‌شان باشند.

امرالله صالح هم‌چنان گفته است که در انفجار چهارراهی بره‌کی در شهر کابل که باعث کشته‌شدن چهار نفر و زخمی شدن پنج نفر دیگر شد، نیز از روش جدید استفاده شده بود.

انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای در این اواخر در شهر کابل افزایش یافته است. مسوولیت بسیاری از این انفجارها را فرد و یا گروهی بر عهده نمی‌گیرد، اما طالبان از سوی دولت مسوول اصلی این بمب‌گذاری‌ها عنوان می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا