صالح: به والیان دستور داده شده تا در ۱۰ روز روایت‌ مردم را از معادن محلی گردآوری کنند

۸صبح، کابل: امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید که کابینه به هدف جلوگیری از «آشوب و فتنه» که ریشه در بهره‌گیری بی‌رویه و غیررسمی از معادن و منابع زیرزمینی دارد،  قرار صادر کرده است تا والیان روایت مردم از معادن محلی را در کم‌تر از ۱۰ روز گردآوری کنند و به وزارت معادن و پترولیم بسپارند.

معاون اول ریاست جمهوری روز سه‌شنبه، هفدهم سرطان در یادداشتی در فیس‌بوک خود نوشته است در بسیاری از محلات مردم از وجود معادن آگاهی دارند، اما در وزارت معادن ثبت نیست.

به گفته‌ی او، برخی از «تشنجات کوچک و متوسط» به نوع دست‌رسی به این منابع رابطه دارد.

امرالله صالح گفته است که روایت‌های برخاسته از سینه‌ها و حافظه‌ی مردم در مورد منابع طبیعی و نوع دید آن‌ها درباره استخراج معادن، دولت را در تدوین پالیسی جدید کمک خواهد کرد.

معاون اول ریاست جمهوری افزوده است که برای تدوین «روش و پالیسی‌های» جدید نیاز است، دیدگاه دولت و مردم نسبت به منابع نزدیک شود.

صالح در ادامه نوشته است: «برخی‌ها فکر می‌کنند ما ملت کجکول به دست هستیم، اما وقتی به پهنای این داشته‌های مادی نگاه شود واضح می‌گردد که ما ملت نشسته بر روی گنجیم و دست ما به ناحق دراز است. نباید نسل در نسل از این داشته تنها قصه کنیم.»

امرالله صالح در پایان این یاداشت تأکید کرده است که زمان آن فرا رسیده است تا «داشته‌های پنهان ما» از زیر خاک بیرون شوند و پیش از آن‌که نسل دیگری تنها با «قصه گفتن» زیر خاک بروند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن