صالح هشدار حکمتیار برای سقوط حکومت را «فکاهی سیاسی» خواند

۸صبح، کابل: امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری اظهارات گلبدین‌ حکمتیار، رهبر حزب اسلامی درباره سقوط حکومت و محاصره ارگ ریاست جمهوری را «فکاهی سیاسی» خوانده است.

گلبدین حکمتیار روز یک‌شنبه، بیست‌وششم دلو که به مناسبت خروج قشون سرخ شوروی از افغانستان سخنرانی می‌کرد، هشدار داد که اگر توافق‌نامه صلح حزب اسلامی و دولت عملی نشود، با راه‌اندازی تظاهرات گسترده ارگ را محاصره و ارگ‌نشینان را به سرنوشت «پرچمی‌ها» گرفتار خواهد کرد.

حکمتیار هم‌چنان حکومت را به سنگ‌اندازی در روند صلح متهم کرد و گفت که از کشورهای منطقه در «ضمن» کانتینرهای تجارتی سلاح به کشور وارد و به فرماندهان ضد طالبان توزیع می‌کند تا برای جنگ آماده‌گی بگیرند.

امرالله صالح در واکنش به این اظهارات گفته است که دولت نیاز به آوردن سلاح به صورت مخیفانه و قاچاقی ندارد.

به گفته او، دولت همیشه نیازهای تسلیحاتی‌اش را به صورت واضح و مشروع برآروده کرده است و می‌کند.

صالح افزوده است که تدارکات تسلیحاتی در صلاحیت‌های مقام ریاست جمهوری است و او مصلحت آخر را تعیین می‌کند که از کدام مرجع خریداری شود.

معاون اول ریاست جمهوری با اشاره به بخش دیگری از سخنان حکمتیار گفته است که بیش از ۴۰ سال تلاش فرسایشی و افسرده‌کن توأم با بغاوت، کودتا، دسیسه، توطیه، جنگ و کشتار، «موصوف» را به ارگ نرسانید.

او افزوده است که حکمتیار به هیچ آدرس ضد افغانستان نیست که مراجعه نکرده باشد و با آن‌هم به ارگ نرسید.

صالح در ادامه در صفحه‌ی فیس‌بوکش نوشته است، وقتی که گلبدین حکمتیار به بیرق ملی، قانون اساسی و نظام تمکین کرد، به ارگ مهمانش کردند تا ساعاتی را در یک جمع بگذارند.

معاون اول ریاست جمهوری افزوده است: «آن ساعات را نیز ضایع ساخت و جریحه ایجاد کرد. حالا از مرحله راکت زدن به حرف زدن تکامل نموده است. این بخش را باید ارج بگذرایم. بگذارید بگوید. هر چه دلش است بگوید. فکاهی‌های سیاسی خبر سازترند.»

سخنان حکمتیار درباره «مقاومت دوم» که از سوی برخی از چهره‌ها مطرح شده است، نیز واکنش‌برانگیز بوده است.

رهبر حزب اسلامی گفت که شماری از «ناافغان‌های ملت‌ستیز و جنگ طلب» شعارهای «مقاومت دوم» را به اشاره و دستور کشورهای جنگ طلب سر دادند. او در ادامه افزود که مقاومت اول این‌ها به فرار تا کولاب منجر شد.

عطامحمد نور، رییس شورای حزب جمعیت اسلامی در واکنش به این سخنان در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نوشته است که اظهارات حکمتیار «اوج عقده‌مندی و بیچاره‌گی» او را نشان می‌دهد.

نور گفته است که مقاومت برای دفاع از وطن بود. او اما حکمتیار را متهم به قتل عام ۷۰ هزار نفر کرده است.

عطامحمد نور افزوده است که مقاومت روایت بخشی از تاریخ کشور است. رییس شورای اجرایی حزب جمعیت پرسیده است که روایت حکمتیار که نور از آن به عنوان «آقای فراری» یاد کرده است، جز خشونت، نفرت، انزجار، قتل عام، مزدوری و صداشدن برای بیگانه‌گان چه بوده است؟

نور هم‌چنان گفته است: «حکمتیار از درون خانه کرایی حکومت که توان بیرون شدن از آن جا را ندارد، طرح براندازی نظام را مطرح می‌‌کند، چقدر خنده‌آور است. حکمتیار مطلع باشد همان‌گونه که مقاومت اول را پیروزمندانه به موفقیت رسانیدیم، مقاومت دوم را درصورت نیاز و برای دفاع از کشور و مردم شکل خواهیم داد.»

صلاح‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی نیز به سخنان حکمتیار واکنش نشان داده است.

ربانی گفته است که مقاومت ملی دولت اسلامی از مستقل‌ترین حرکت‌ها در تاریخ مبارزات کشور بوده است.

او در پایان تأکید کرده است که در شرایطی که افغانستان به همدلی و همبسته‌گی نیاز دارد، اظهارات تخریش‌کننده و عقده‌مندانه‌ای از این دست، جز ترویج نفاق و نفرت و ایجاد فضای تشتت و فاصله میان گروه‌ها و نیروهای سیاسی و جامعه، پی‌آمد دیگری ندارد.

دکمه بازگشت به بالا