صالح: ۴.۲ میلیارد افغانی هزینه‌ی رجال برجسته‌ای می‌شود که یک تعدادشان برای تضعیف نظام تلاش می‌کنند

۸صبح، کابل: امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، با اشاره به انتقادها از هزینه ۳۳۰ میلیون افغانی بودجه لویه‌جرگه مشورتی صلح، گفته است که دولت سالانه چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون افغانی را برای حفاظت و تأمین امنیت رجال برجسته هزینه می‌کند. صالح هزینه‌ی حفاظت از رجال برجسته را «ارقام نجومی» توصیف کرده و همه‌گان را به بحث درباره آن دعوت کرده است.

معاون اول ریاست جمهوری در یادداشتی روز پنج‌شنبه، شانزدهم اسد، در فیس‌بوکش نوشت که شماری از این «رجال و شخصیت‌ها» بیش از نصف وقت‌شان را برای تضعیف نظام مصرف می‌کنند تا به «امیال و آرزوهای شخصی»‌شان برسند و حرص اژدها گونه‌ای‌شان را بیش‌تر تغذیه کنند.

امرالله صالح گفته است که امیدوار است این «مصرف نجومی» به بحث گرفته شود. صالح تأکید کرده است: «بیایید بدانیم که به خاطر حفاظت از کدام شخص چه مقدار پول مصرف می‌شود. این بهتر است.»

معاون اول ریاست جمهوری «مشورت با ملت و حرمت‌گذاری به نظر ملت» را که اشاره‌ای به برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح است، با ارزش‌تر از هر قیمتی توصیف کرده است.

او گفته است: «انتقاد شده است که چرا دولت ۳۰۰ میلیون افغانی را برای مشورت با ملت و تدویر لویه‌جرگه مشورتی صلح تخصیص داده است. دلایل این اقدام بزرگ و شجاعانه فردا در نطق رییس جمهور با وضاحت تشریح خواهد گردید. من منتظر بودم انتقاد بر ارقام نجومی دیگر صورت گیرد.»

محمداشرف غنی، رییس جمهور، ۳۳۰ میلیون افغانی بودجه برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح را منظور کرده است. سال گذشته نیز لویه‌جرگه مشورتی صلح با هزینه ۳۶۹ میلیون افغانی برگزار شد. تخصیص این مقدار بودجه برای لویه‌جرگه با انتقاداتی همراه شده است.

دکمه بازگشت به بالا