صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه استعفا کرد

۸صبح، کابل: صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه از سمت‌اش کناره‌گیری کرد. آقای ربانی دلیل کناره‌گیری‌اش را برخورد سلیقه‌ای در حکومت و «مطلوب نبودن» شرایط کاری عنوان کرده است.

او گفته است که در جریان کارش به حیث وزیر خارجه، شاهد بوده است که «با ایجاد شبه ساختارهای موازی و به حاشیه کشاندن نهادهایی که در همه نظام‌های دنیا حیثیت ستون نظام‌ها را دارند» با ساختارهای دولت مانند یک «انجوی شخصی» برخورد سلیقه‌ای صورت می‌گرفت و کلیت دولت آگاهانه و یا نا آگاهانه تخریب می‌شد. 

صلاح‌الدین ربانی در متن استعفانامه‌اش که روز چهارشنبه، یکم عقرب، نشر شد، گفته است که در مدت کارش به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه، فضای کاری در حکومت وحدت ملی برایش مطلوب نبوده، اما در حدود پنج سال گذشته این وضعیت را تنها به خاطر نگه‌داری کلیت نظام و جلوگیری از شکننده‌گی جامعه و کشور تحمل کرده است. صلاح‌الدین ربانی هم‌چنان گفته است که ادامه کار در چنین شرایط و در چارچوب این حکومت را به «صلاح» نمی‌داند و از سمت‌اش استعفا می‌دهد تا از «مجرای فعالیت‌های سیاسی» به مردم و کشور خدمت کند.

No photo description available.
متن استعفانامه‌ی صلاح‌الدین ربانی، سرپرست امورخارجه

در متن استعفانامه آقای ربانی هم‌چنان آمده است: «در این مدت زیر شعار اصلاحات، چنان برخوردهای غرض‌آلودی صورت گرفته که در درازمدت، ترویج‌کننده و نهادینه‌ساز تبعیض و تعصب در جامعه است و بنیادهای وحدت و همدلی جامعه ما را به شدت آسیب می‌رساند.»

به گفته‌ی آقای ربانی، دوره کاری حکومت وحدت  ملی به پایان رسیده است، اما وضعیت‌شکننده کنونی به ایجاد فضای همدلی و هم‌بسته‌گی بیش‌تر ضرورت دارد. او در متن استعفانامه‌اش نوشته است: «تخریب نهادهای دولتی به شیوه‌های گوناگون از سوی آن‌هایی که خود ادعای دولت‌سازی دارند، غیرقابل اغماض و غیرقابل تحمل است.»

 تاکنون ریاست جمهوری در مورد پذیرش استعفای آقای ربانی به صورت رسمی اعلام موضع نکرده است.

صلاح‌الدین ربانی از پنج سال گذشته به این سو به حیث وزیر امور خارجه کار می‌کرد. در دوران کار او روابط میان ارگ و وزارت خارجه در برخی موارد تنش‌آلود بود. صلاح‌الدین ربانی از سوی عبدالله عبدالله، رییس اجرایی در کابینه حکومت وحدت ملی معرفی شده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن