حمله روسیه به اوکراین؛ آلمان پس از ۳ دهه کسر تجاری ثبت کرد

پس از نزدیک به پنج ماه از تهاجم روسیه به اوکراین، آلمان که از آن به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا نام برده می‌شود، کسر تجاری ماهانه خود را به ثبت رسانده است.

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که ظاهراً افزایش بهای نفت و افزایش واردات در ماه می نسبت به صادرات این کشور سبب شده است که آلمان پس از ۳۰ سال نخستین کسر تجاری خود را به ثبت برساند.

صادرات یکی از مهم‌ترین بخش‌های فعال نگه‌داشتن اقتصاد آلمان در دهه‌های گذشته بوده است، اما افزایش بهای انرژی به دلیل اقدامات روسیه مبنی بر محدودکردن صادرات گاز به اروپا، قیمت محصولات را در آلمان افزایش داده است.

بر بنیاد آمارهای منتشرشده از سوی اداره آمار فدرال در آلمان، صادرات این کشور در ماه می، ۰٫۵ درصد نسبت به ماه اپریل کاهش یافته است، در حالی که واردات این کشور ۲٫۷ درصد نسبت به ماه اپریل افزایش داشته است؛ این نشان می‌دهد که پس از سال ۱۹۹۱ برای اولین بار واردات آلمان نسبت به صادرات آن افزایش یافته است.

این تغییر ناگهانی به ضعف‌های اقتصاد آلمان نسبت داده شده است؛ کشوری که از هر ۴ شغل یک شغل آن به صادرات وابسته است و پیش از تهاجم روسیه به اوکراین آلمان به اندازه‌ای متکی به واردات گاز از روسیه بود که نیمی از نیازهای این کشور به گاز طبیعی از روسیه تأمین می‌شد.

دکمه بازگشت به بالا