تظاهرکننده‌گان روسی خواستار توقف مسدودسازی تلگرام در کشورشان شدند

صدها نفر از شهروندان روسیه، دیروز (یکشنبه، ۲۳ ثور) با برپایی تظاهراتی در مسکو، پایتخت این کشور از دولت روسیه خواستند به فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام پایان دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی حدود یک ماه پیش دادگاهی در مسکو دستور مسدود کردن تلگرام را در این کشور صادر کرده بود.

تظاهرکننده‌گان روسی با سردادن شعارهایی علیه دولت این کشور و در دست داشتن نوشته‌هایی به «سانسور اینترنت» در روسیه اعتراض کردند.

بعضی از شرکت‌کننده‌گان در راهپیمایی امروز موشک‌های کاغذی که نماد پیام‌رسان تلگرام است، درست کردند و آن‌ها به هوا پرتاب کردند.

گفته شده بیست نفر در این تظاهرات دست‌گیر شده‌اند.

میخاییل کاسیانف، یکی از سیاست‌مداران مخالف دولت خطاب به تظاهرکننده‌گان گفته است: «مقام‌ها (روسی) می‌خواهند پیام‌ها و زنده‌گی خصوصی ما را بگیرند؛ اینترنت اصلی‌ترین آزادی است که برای همه ما وجود دارد. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین چیزی اتفاق بیفتد.»

این اولین باری نیست که شهروندان روسی دست به تظاهرات مشابهی می‌زنند؛ یک ماه پیش هم هزاران نفر در اعتراض به مسدودسازی تلگرام به خیابان‌های مسکو آمده‌ بودند.

پاول دوروف، موسس تلگرام گفته است روس‌ها هفت درصد کاربران تلگرام را تشکیل می‌دهند.

هفت ماه پیش هم (اکتبر ۲۰۱۷) این پیام‌رسان به دلیل خودداری از ارائه‌‌ی کلیدهای رمزنگاری پیام‌های کاربران به سازمان اطلاعات و امنیت روسیه ۸۰۰ هزار روبل معادل ۱۳ هزار دالر جریمه شد.

مقامات امنیتی روسیه می‌گویند برای جلوگیری از حوادثی مانند انفجار در متروی سن پترزبورگ در اپریل سال گذشته به دست‌رسی به محتوای پیام‌های کاربران تلگرام نیاز دارند.

به گفته‌ی سازمان اطلاعات و امنیت روسیه (FSB) عاملان بمب‌گذاری در متروی سن‌پترزبورگ از تلگرام برای ارتباط استفاده کرده بودند؛ در آن انفجار ۱۴ نفر کشته شدند.

در کشور همسایه، ایران هم حدود دو هفته پیش دادسرای فرهنگ و رسانه‌ی تهران در حکمی، دستور مسدود کردن کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه‌ی پیام‌رسان تلگرام را به شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتور‌های تلفن و ارائه‌دهنده‌گان خدمات ارتباطات ثابت ابلاغ کرد.

بنا بر حکم ابلاغ شده، این شرکت‌ها مکلف شدند از روز صدور حکم (دوشنبه، ۱۰ ثور) این حکم را اجرا کنند.

گرایش به فیلترینگ تلگرام در ایران در ماه‌های اخیر و پس از اعتراضات سراسری ماه جدی پارسال (۱۳۹۶) قوت گرفت و به تدریج کوچ مقام‌های ایرانی به پیام رسان‌های داخلی از جمله سروش آغاز شد.

نگرانی‌های امنیتی عده‌ی زیادی از کاربران ایرانی در استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی و به خصوص موضوع دست‌رسی به اطلاعات شخصی از جمله دلایل اصلی تردید شهروندان ایرانی در پیوستن به پیام‌رسان‌های داخلی بوده است.

تلگرام در حال حاضر پر طرفدارترین پیام‌رسان در ایران است و شمار کاربران آن به بیش از ۴۰ میلیون نفر می‌رسد.

ایران در گذشته خواستار انتقال سرورهای تلگرام به این کشور شده بود، اما مدیر تلگرام با این درخواست مخالفت کرد.

مقام‌های ایران گفته بودند تلگرام در صورتی می‌تواند به فعالیت ادامه دهد که از قوانین داخل ایران تبعیت کند.

دیدگاه are closed.