روسیه برای چهار سال از شرکت در بازی‌های المپیک محروم شد

آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، روسیه را برای چهار سال از شرکت در بازی‌های جهانی المپیک محروم کرد.

یورونیوز گزارش کرده است که این سنگین‌ترین مجازات یک کشور از سوی آژانس مبارزه با دوپینگ در تاریخ ورزش جهان است.

سخنگوی کمیته اجرایی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، «وادا» روز دوشنبه، هژدهم قوس با اعلام این خبر گفته است که این تصمیم به دلیل «دست‌کاری اطلاعات» داده شده به این آژانس برای آزمایش دوپینگ ورزشکاران المپیکی روسی گرفته شده است.

به این ترتیب هیچ یک از ورزشکاران روسی اجازه شرکت در رقابت‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو و المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن را نخواهند داشت.

سخنگوی وادا که مقر آن در لوزان سویس است، همچنین گفته است که فهرست کامل تحریم‌های پیشنهاد شده علیه ورزش روسیه از سوی «کمیته بازبینی و انطباق»، به اتفاق آرای تمامی ۱۲ عضو کمیته اجرایی تأیید شده است.

طبق گزارش یورونیوز، کمیته «بازبینی و انطباق» به کمیته اجرایی آژانس پیشنهاد کرده بود که بازی تمامی ورزشکاران زیر پرچم روسیه به مدت چهار سال در المپیک و سایر رقابت‌های بین‌المللی ممنوع شود. بر اساس تصمیم تازه آژانس، با وجود تصویب این پیشنهاد، ورزشکاران روسی در عین حال می‌توانند با پرچم خنثی در المپیک شرکت کنند.

یورونیوز قوانین آژانس بین‌المللی مبارزه با دوپینگ بسیار سخت‌گیرانه توصیف کرده است و گزارش کرده است که تصمیمات کمیته اجرایی آن عطف بما سبق می‌شود، به این معنی که اگر ثابت بشود ورزشکاری در گذشته در رقابتی دوپینگ کرده، به جز مجازات در آینده، از افتخاری ورزشی که احتمالا در آن رقابت کسب کرده محروم شده و اگر برنده مدالی شده آن ودال از او پس گرفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن