روسیه: حکومت سرپرست طالبان از نگاه اعتقادی-قومی و سیاسی فراگیر نیست

۸صبح، کابل: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می‌گوید که حکومت سرپرست طالبان فراگیر نیست و آن کشور در حال حاضر گزینه به رسمیت شناختن حکومت طالبان را روی میز ندارد.

او که روز شنبه، سوم میزان در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، رهبران طالبان را به «رفتارهای متمدنانه» تشویق کرد.

سرگئی لاوروف گفت که حکومت سرپرست طالبان از منظر اعتقادی-قومی و سیاسی بیان‌گر حکومت فراگیر در افغانستان نیست.

او افزود که روسیه تاکنون گامی برای به رسمیت شناختن طالبان برنداشته است و طالبان نیز از آن کشور خواستار تعیین سفیر برای افغانستان نشده‌اند.

با این حال وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد که آن کشور از طالبان در مبارزه با داعش و سایر نهادهای تروریستی حمایت می‌کند.

لاوروف در بخشی از صحبت‌هایش با انتقاد از خروج شتاب‌زده نیروهای امریکایی از افغانستان، گفت که ایالات متحده بدون تجزیه و تحلیل عواقب خروج، مقدار زیادی از تجهیزات نظامی را از خود به جا مانده است.

به گفته او، نیاز است همه کشورها مطمئن شوند که از این سلاح‌ها برای اهداف غیرسازنده استفاده نمی‌شود.

لاوروف افزود که امریکا بدون سنجیدن عواقب خروج شتاب‌زده از افغانستان، مسبب به جا ماندن بخش زیادی از تجهیزات در این کشور است.

پیش از این ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه نیز ابراز امیدواری کرده بود که طالبان با اختیار کردن رفتارهای متمدنانه، مناسبات افغانستان با جامعه جهانی را حفظ کنند.

نماینده‌گان روسیه، چین و پاکستان روز سه‌شنبه، سی‌ام سنبله از طالبان خواسته بودند که یک دولت فراگیر را در افغانستان تشکیل دهند.

هرچند تاکنون بیش‌تر کشورها معتقدند که طالبان حکومت فراگیر را تشکیل نداده‌اند، اما طالبان می‌گویند که با وجود سیاسی بودن کرسی‌های کابینه، اصل همه‌شمول بودن را مدنظر گرفته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا