روسیه‌، چین و ایران به دنبال اعمال نفوذ بر ایالات متحده قبل از انتخابات 

منبع‌: گاردین

نویسنده: داوید اسمیت

ترجمه: سیدجمال اخگر


در یک بیانیه آمده است که چین مخالف برنده شدن مجدد ترمپ در انتخابات امریکا است، اما شواهد زیادی از تلاش‌های روسیه برای تضعیف بایدن ارایه می‌دهد.

یک مقام ارشد اطلاعاتی در یک ارزیابی از مداخلات خارجی در انتخابات امریکا هشدار داده می‌گوید که روسیه از دونالد ترمپ حمایت می‌کند و چین از جو بایدن و ایران نیز به دنبال ایجاد هرج‌و‌مرج در انتخابات ریاست جمهوری امریکا است.

بیانیه روز جمعه ویلیام ایوانینا، مدیر مرکز ضد اطلاعات و امنیت ملی، ترس از تکرار انتخابات سال ۲۰۱۶ را افزایش می‌دهد‌، هنگامی که روسیه برای کمک به ترمپ و صدمه زدن به حریف وی هیلاری کلینتون، رسانه‌های اجتماعی را دست‌کاری کرد.

ایوانینا گفت: «روسیه از طیف وسیعی از اقدامات برای بدنام ساختن معاون اول اسبق رییس جمهور امریکا جو بایدن، به عنوان شخصیت ضد روسیه، استفاده می‌کند».

وی گفت: «در مسکو افکار عمومی نسبت به جو بایدن به خاطر نقش وی در سیاست های دولت اوباما در مورد اوکراین و حمایتش از مخالفان داخلی ضد پوتین منفی است».

اوانینا، آندری دراچ، سیاست‌مدار اوکراینی طرفدار روسیه را به عنوان «عامل گسترش ادعاهای مربوط به فساد – از جمله تماس‌های تلفنی منتشر شده» برای حمله بر کمپین ‌انتخاباتی بایدن شناسایی کرده است.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که دراچ بارها با رودی جولیانی وکیل شخصی ترمپ، ملاقات کرده و تیوری‌های توطیه علیه معاون رییس جمهور پیشین جوبایدن را برانگیخته است.

اوانینا هم‌چنان هشدار داد که برخی از «بازیگران مرتبط با کرملین» در حال انتشار ادعاهای دروغین فساد برای تضعیف بایدن بودند و برخی دیگر تلاش داشتند تا «نامزدی رییس جمهور ترمپ را از طریق رسانه‌های اجتماعی و تلویزیون روسیه تقویت کنند».

ایوانینا، مقام ارشد اطلاعاتی که تهدیدات مربوط به انتخابات را نظارت می‌کند‌، از سوی ترمپ تعیین شده است.

در بیانیه، وی چین را قبل از روسیه لیست کرده است، اما شواهد کم‌تری از دخالت مستقیم بیجینگ ارایه می‌کند.

ایوانینا گفت: «ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد که چین ترجیح می‌دهد رییس جمهور ترمپ – که بیجینگ او را یک شخص غیرقابل پیش‌بینی می‌داند – در انتخابات مجدد پیروز نشود».

«چین پیش از نوامبر سال ۲۰۲۰ تلاش کرده است تا نفوذ خود را برای شکل دادن فضای سیاسی در ایالات متحده و فشار وارد کردن بر چهره‌های سیاسی که برخلاف منافع چین هستند و به نقد و انتقاد بر ضد آن کشور می‌پردازند، گسترش دهد».

 وی افزود: «بیجینگ می‌داند که این همه تلاش ممکن بر انتخابات ریاست جمهوری امریکا تأثیر بگذارد».

اوانینا‌، انتقادات چین از رسیده‌گی ترمپ در مورد همه‌گیری کرونا ویروس‌، بسته شدن کنسول‌گری چین در هوستون و واکنش‌های کاخ سفید به اقدامات چین در هنگ‌کنگ و دریای جنوبی آن کشور را برجسته ساخته است.

روز جمعه‌، ایالات متحده تحریم‌هایی را بالای رییس اجرایی هنگ‌کنگ‌، کری لام و ۱۰ مقام ارشد دیگر اعمال کرد.

 هم‌چنین ترمپ دستور سخت‌گیری بر مالکان چینی اپلیکیشن‌های محبوب TikTok و WeChat صادر کرد.

در همین حال بیانیه ایوانینا نشان می‌دهد که ایران به دنبال تضعیف نهادهای دموکراتیک ایالات متحده‌، ترمپ و تقسیم آن کشور پیش از انتخابات ۲۰۲۰ است.

«تلاش‌های ایران در این راستا احتمالاً بر تأثیرگذاری آنلاین‌، مانند گسترش اطلاعات نا‌درست در رسانه‌های اجتماعی و راه‌‌اندازی تبلیغات با محتوای ضد امریکایی متمرکز خواهد شد».

انگیزه تهران برای انجام چنین فعالیت‌هایی‌، ناشی از این تصور است که انتخاب مجدد رییس جمهور ترمپ می‌تواند منجر به ادامه فشار ایالات متحده بر ایران در تلاش برای ایجاد تغییر رژیم شود.

ترمپ امریکا را از توافق هسته‌ای که باراک اوباما با ایران داشت، بیرون کرده و تحریم‌های مختلفی را بر ضد تهران وضع کرد.

گروه فشار اقدامات امنیت ملی ضد ترمپ، این‌که اقدامات عمومی چین برای مداخله در انتخابات امریکا به سطح اقدامات مخفیانه روسیه رسیده باشد را تکذیب کرد.

سخنگوی نید پرایز گفت: «این بیانیه به طرز جالبی، تلاش کرده تا آن‌چه را روسیه برای انتخاب مجدد ترمپ انجام می‌دهد، با انتقاد عمومی چین از اقدامات مجازات‌کننده اخیر دولت علیه بیجینگ مقایسه کند».

«هرگونه دخالت در دموکراسی ما پذیرفتنی نیست، اما هیچ هم‌ارزی بین این دو تلاش روسیه و چین وجود ندارد».

ترمپ در یک کنفرانس مطبوعاتی عصر روز جمعه در کلپ گلف خود در بدمینستر نیوجرسی در مقابل این ارزیابی واکنش نشان داده گفت: «من فکر می‌کنم آخرین شخصی که روسیه می‌خواهد به عنوان رییس جمهور ببیند، دونالد ترمپ است، زیرا هیچ کس نسبت به من سخت‌گیرتر علیه روسیه نبوده است». چین دوست دارد ما انتخاباتی را برگزار کنیم که دونالد ترمپ به جو بایدن «خواب برده» ببازد.

اگر جو بایدن رییس جمهور می‌بود‌، چین صاحب کشور ما می‌شد… ایران دوست دارد که من رییس جمهور نباشم.

رییس جمهور افزود: «من این جمله را بیان می‌کنم، اگر زمانی برنده شویم‌، خیلی سریع با ایران معامله خواهیم کرد. ما خیلی سریع با کوریای شمالی معامله خواهیم کرد. چه اتفاقی برای جنگ در کوریای شمالی افتاد؟ شما آن را ندیده‌اید؟»

اطلاعات ایالات متحده تایید کرد که عملیات هک و راه‌اندازی کمپین در رسانه‌های اجتماعی توسط روسیه در سال ۲۰۱۶ به ترمپ در پیروزی انتخابات کمک کرد.

 تحقیقات رابرت مولر، مشاور ویژه، از دخالت روسیه در انتخابات امریکا حکایت می‌کند، اما روشن نیست که آیا تبانی مستقیم با مبارزات انتخاباتی ترمپ وجود داشته است یا خیر.

انتخابات ماه نوامبر در حال حاضر در معرض بیماری همه‌گیر کروناویروس قرار گرفته است‌ و نگرانی در مورد اداره این‌که آیا «سیستم رای‌دهی از طریق ایمیل» و حملات مداوم ترمپ به یک‌پارچه‌گی روند، وجود دارد؟» وجود دارد.

اوانینا هشدار داد که مخالفان خارجی ممکن است با تلاش برای خراب‌کاری در روند رأی‌گیری، سرقت داده‌های انتخابات یا زیر سوال بردن صحت نتایج، در سیستم‌های انتخابات مداخله کنند: «تلاش‌های خارجی برای تأثیر یا دخالت در انتخابات ما تهدید مستقیمی برای ساختار دموکراسی ما است».

این گزارش نگرانی‌ها در کپیتال هیل (کنگره) ر‌ا بر‌انگیخته است. مارکو روبیو و مارک وارنر‌، نماینده‌گان ارشد جمهوری‌خواه و دموکرات در کمیته اطلاعاتی سنا‌، گفتند که «آن‌ها رهبران سیاسی همه‌ی طرف‌ها را ترغیب می‌کنند که از تسلیح امور اطلاعاتی برای منافع سیاسی خودداری کنند».

میچ مک کانل‌، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا‌، گفت: «جای تعجب نیست که مخالفان ما در انتخابات ما اولویت‌هایی دارند».

 در طول تاریخ امریکا ملل‌های خارجی زیادی سعی کرده‌اند تا بر سیاست ما تأثیر بگذارند.

همان‌طور که از بیانیه‌ی مدیر اوانینا استنباط می‌شود، تلاش‌های خطرناک نفوذی روسیه هم‌چنان یک تهدید مهم برای سلامت انتخابات به شمار می‌رود. اما نادیده گرفتن تهدیدهای رو به افزایش چین و ایران یک اشتباه جدی خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن