رولا غنی: صلح را به هر قیمت نمی‌خواهیم

۸صبح، کابل: رولا غنی، بانوی اول کشور می‌گوید که مردم افغانستان خواهان تأمین صلح در کشورشان هستند اما صلح را به هر قیمت نمی‌خواهد.

بانوی اول که روز یک‌شنبه، بیست‌وششم جوزا، در نشست زیر نام «گفتمان صلح و مصالحه» در کابل صحبت می‌کرد، تأکید کرد که حفظ نظام، قانون اساسی، دست‌آوردهای چند سال اخیر و حقوق زنان برای مردم افغانستان حیاتی است. 

به گفته خانم غنی، مردم افغانستان صلحی را که دوامدار نباشد نمی‌خواهد. رولا غنی افزود: «ما صلح را به هر قیمت نمی‌خواهیم. این موضوع را بسیار تأکید می‌کنم، صلحی که در دو روز و سه روز می‌شود و سپس دوباره جنگ ادامه می‌یابد، کار نداریم. ما صلحی را که پایدار و مورد پذیرش همه باشد، می‌خواهیم.»

نشست «گفتمان صلح و مصالحه» از سوی شماری از جوانان برگزار شده بود. خانم غنی در این نشست نقش جوانان را در تأمین صلح را برجسته توصیف کرد و تأکید کرد که مردم افغانستان به «گذشته تاریک» بر نمی‌گردند. به گفته بانوی اول، جوانان آینده کشور اند و اجازه نمی‌دهند که افغانستان بار دیگر به گذشته برگردد.

رولا غنی صلح را یک نیاز بشری توصیف کرد و افزود که قانون اساسی یگانه مرجع تضمین‌کننده پایداری صلح و نظام کنونی است و روی رعایت حقوق اساسی همه افغان‌ها تأکید کرده است. بانوی اول تأکید کرد که نظام فعلی زمینه پذیرش همه افغان‌ها را فراهم کرد است اما این زمینه مشروط به پذیرش ارزش‌های ملی و نظام کنونی کشور است.

روند صلح به گفته زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح وارد مرحله تازه‌ای خواهد شد. قرار است که در آینده نزدیک هفتمین گفت‌وگوی رسمی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان برگزار شود. به دنبال آن انتظار می‌رود که گفت‌وگوی بین‌الافغانی صلح نیز به میزبانی قطر برگزار شود. تسهیل‌کننده این نشست آلمان خواهد بود. با این حال تاکنون زمان رسمی و هم‌چنان هیأت اشتراک‌کننده دولت افغانستان مشخص نشده است. با همه این‌ها اما حفظ نظام، قانون اساسی، حقوق بشر، حقوق زنان و دست‌آوردهای چند سال اخیر مردم پس از توافق احتمالی صلح هم‌چنان به عنوان یک نگرانی مطرح است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن