افزایش خشونت علیه زنان در بادغیس زیر سایه‌ی کرونا

خلیل رسولی

کنش‌گران حقوق زن از افزایش چشم‌گیر خشونت‌ها در برابر زنان در ولایت بادغیس نگران‌اند و دلیل افزایش این موارد را ضعف حاکمیت دولت در برخی از ولسوالی‌ها عنوان می‌کنند. مقام‌های محلی بادغیس هم از افزایش ۵۰ درصدی خشونت‌ علیه زنان در این ولایت می‌گویند و ثبت دوچند قضایای خشونت‌ را نگران‌کننده می‌دانند. به گفته‌ی آنان آمار به ثبت رسیده در نهادهای عدلی و قضایی نشان می‌دهد که قضایای ثبت شده در چند ماه گذشته‌ی سال جاری، برابر با تمام قضایای خشونت علیه زنان در سال پار است.

فعالان حقوق زنان در بادغیس، دلیل اصلی بلند رفتن آمار خشونت در برابر زنان را، ویروس کرونا عنوان کرده و تأکید دارند که دوره‌ی قرنطین به دلیل حضور بیش‌تر افراد خانواده در کنار هم، باعث افزایش تنش‌ میان خانواده‌ها شده است.

مونسه قادری، فعال حقوق زن و عضو شورای ولایتی بادغیس، به روزنامه ۸صبح می‌گوید، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که آمار خشونت علیه زنان در این ولایت دست‌خوش ویروس کرونا شده و در جریان قرنطین خشونت‌های خانواده‌گی افزایش یافته است. به باور او، ویروس کرونا نیز که در سال جاری موجب حضور بیش‌تر اعضای خانواده در کنار هم شد‌، مشکلات فقر اقتصادی و فرهنگی از عوامل اساسی افزایش خشونت در برابر زنان است.

او تأکید می‌کند که دولت در بحث حمایت از حقوق زنان قاطع است و با عاملان خشونت به شدت برخورد می‌کند و قضایای خشونت‌ علیه زنان را در صدر کارهای نهادهای عدلی و قضایی قرار داده است.

کنش‌گران مدنی در بادغیس از افزایش خشونت در برابر زنان نگران‌اند و عامل آن را، عدم حاکمیت دولت در بسیاری از مناطق این ولایت عنوان می‌کنند. جنیدالله اشکانی، کنش‌گر مدنی در بادغیس، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح باورمند است که حضور پر‌رنگ طالبان در بسیاری از مناطق و ولسوالی‌ها سبب افزایش قتل‌های ناموسی در این ولایت شده است. او می‌گوید که در سال جاری دو مورد از قتل‌های ناموسی در بادغیس رخ داده که عاملان آن برای فرار از چنگ قانون و محاکمه، در ساحات زیر کنترل طالبان هستند.

 به گفته‌ی جنیدالله اشکانی، یکی از بانوان مقتول در بادغیس، از افسران امنیت ملی این ولایت بود که نخست با چال و فریب به ساحه زیر کنترل طالبان کشانده شد و سپس به طرز وحشت‌ناکی به قتل رسید و طالبان جسدش را با موتر‌سایکل کشیده بودند.

او افزون بر این می‌گوید که رویداد دیگری از قتل زنان در بادغیس مربوط به یک زن جوان می‌شود که به دنبال «درخواست طلاق از سوی زن» دادگاه حکم جدایی زن و شوهر را صادر کرد. شوهر سابق‌ آن زن جوان که به گروه طالبان پیوسته بود، او را در راه رفتن به خانه‌اش در مسیر ولسوالی جوند از موتر پایین کرده و پیش‌روی دخترش به قتل رسانده است که تا کنون از چنگ  قانون و محاکم فراری می‌باشد.

انجیلا حمیدی، سارنوال منع خشونت علیه زنان در بادغیس، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید که از آغاز سال تا کنون به ۳۵ قضیه خشونت علیه زنان در این اداره رسیده‌گی کرده که بیش‌تر این قضایا لت‌وکوب زنان بوده است. به گفته‌ی او، بررسی دوسیه‌های خشونت علیه زنان، از اولویت‌های کاری سارنوالی منع خشونت علیه زنان است و تمام قضایای به ثبت رسیده در این نهاد مراحل محاکماتی را پشت سر گذاشته‌‌ و عاملان آن مجازات شده‌اند.

مسوولان ریاست امور زنان در ولایت بادغیس از افزایش آمار خشونت علیه زنان در این ولایت سخن می‌گویند. لیلی‌ماه نورزاد، آمر عمومی حقوق این ریاست، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که در سال جاری رقم ثبت شده خشونت‌ علیه زنان در این اداره افزایش یافته است. به گفته‌ی او، از ابتدای سال تا کنون ۹۵ قضیه خشونت در ریاست امور زنان بادغیس به ثبت رسیده است که چهار قضیه مربوط به قتل زنان و یک قضیه دیگر هم اقدام به خودسوزی بوده است.

بر پایه‌ی اطلاعات ریاست امور زنان این ولایت، از مجموع ۹۵ مورد خشونت ثبت شده در این اداره، برخی از قضایا با گفت‌وگو و میانجی‌گری کارکنان این ریاست حل شده و شماری دیگر برای بررسی به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شده است. آمر حقوق ریاست زنان بادغیس می‌افزاید، در سال گذشته ۱۷۶ مورد خشونت علیه زنان در این نهاد به ثبت رسیده است که افزایش  در واقعات را نشان می‌دهد. از مجموع چهار قتل زنان جوان بادغیسی تاکنون، هیچ‌کدام از عاملان به دلیل پیوستن به گروه طالبان و یا فرار به ساحه زیر کنترل این گروه، بازداشت نشده‌ است.

به باور فعال حقوق زنان در بادغیس، بررسی قضایا نشان می‌دهد که دلیل افزایش ثبت این خشونت‌ها، آگاهی بیش‌تر زنان از حقوق‌شان پس از ایجاد سارنوالی‌های منع خشونت در ولایات و مراجعه آنان به نهادهای مدافع حقوق زنان بوده است.

در گرماگرم گفت‌وگوهای صلح، یکی از نگرانی‌های اصلی زنان در بادغیس، ایجاد محدودیت پس از حضور طالبان در حکومت است. پرسشی که این روزها فکر  زنان را درگیر کرده، این است که آیا پس از توافق طالبان و حکومت، زمینه‌های فعالیت برای آنان هم‌چنان هموار خواهد بود یا با آمدن دوباره‌ی طالبان، زنان در خانه‌ها زندانی می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن