نرمش در موضع غنی: رهایی زندانیان طالبان منجر به کاهش خشونت می‌شود

فهیم امین

هر چند ارگ ریاست جمهوری با بخشی از موافقت‌نامه امریکا با طالبان مبنی بر رهایی حدود پنج هزار زندانی طالب از زندان‌های دولت افغانستان مخالفت کرده بود، اکنون اما اظهارات تازه محمداشرف غنی در مراسم تحلیفش به عنوان رییس جمهور بیان‌گر نرمش در موضع حکومت است. آقای غنی با اشاره به روند صلح با گروه طالبان گفته است که او به راه‌کار تازه‌ای دست یافته است که با رهایی زندانیان این گروه، میزان خشونت‌ها در کشور کاهش خواهد یافت. از این پیش، گروه طالبان تبادله حدود پنج هزار زندانی‌شان را با یک‌هزار نظامی ‌حکومت از بند آنان، پیش‌شرطی برای آغاز مذاکرات مستقیم با هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان عنوان کرده‌اند. پیش‌شرطی که از این پیش با مخالفت ارگ ریاست جمهوری روبه‌رو شده است.

محمداشرف غنی رییس جمهور، روز دوشنبه، نوزدهم حوت در مراسم تحلیفش گفت که رهایی زندانیان گروه طالبان با امنیت مردم و تامین صلح در کشور مرتبط است. آقای غنی افزود: «خوش‌بختانه به یک چوکات دست یافته‌ایم که در بدل رهایی زندانیان، در خشونت کاهش قابل ملاحظه و قابل پیمایش رونما می‌گردد و مردم عام افغانستان مفاد و تاثیر آن را احساس خواهند کرد.» رییس جمهور غنی خاطرنشان ساخت که در این باره فرمان مفصلی را امروز (سه‌شنبه، بیستم حوت) صادر خواهد کرد.

این در حالی است که بر اساس موافقت‌نامه‌ای که ۱۰ روز پیش (دهم حوت) توسط نماینده‌گان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان در قطر امضا شد، امریکا تعهد کرده است که پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی حدود پنج هزار زندانی طالب را از زندان‌های دولت افغانستان آزاد خواهد کرد. گروه طالبان نیز گفته‌اند، در صورتی که زندانیان این گروه آزاد نشوند، حاضر به مذاکره با هیات مذاکره‌کننده دولت نخواهند شد.

حکومت افغانستان اما مخالفتش را با این بخش موافقت‌نامه ایالات متحده امریکا با گروه طالبان، ابراز کرد. آقای غنی دو روز پس از امضای این موافقت‌نامه (دوازدهم حوت) در یک نشست خبری در کابل گفت، امریکا در امر رهایی زندانیان گروه طالبان تنها نقش تسهیل‌کننده را دارد و صلاحیت تصمیم‌گیری حق مسلم مردم افغانستان است. او تاکید کرد که در مذاکرات بین‌الافغانی روی این موضوع از نزدیک با گروه طالبان بحث خواهد شد و پس از آن تصمیم نهایی به رای مردم وابسته خواهد بود.

هم‌زمان با مخالفت آقای غنی با رهایی زندانیان گروه طالبان پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، این گروه حملات تهاجمی‌اش را بر نیروهای نظامی کشور از سر گرفتند. آمارهای رسمی نشان می‌دهد که پس از هفته کاهش خشونت در کشور ولایت‌های هلمند، هرات، بادغیس، فراه، تخار، کندز، قندهار، ننگرهار، لغمان، نورستان، غور و پروان شاهد حملات این گروه بوده است. در نتیجه این حملات دست‌کم ۳۰ نظامی و ۱۹ غیر نظامی جان باخته و ۳۱ نظامی و ۱۸ غیر نظامی زخمی شده‌اند.

آقای جمهور غنی روز شنبه، هفدهم حوت در مراسم گشایش پارلمان باری دیگر به رهایی زندانیان گروه طالبان اشاره کرد و گفت که علاقه‌ای برای نگهداری زندانیان گروه طالبان ندارد، اما این زندانیان باید طبق اصول از بند رها شوند. آقای غنی علاوه کرد که رهبران گروه طالبان باید اطمینان بدهند که این زندانیان پس از رهایی دوباره به میدان نبرد بر نخواهند گشت. اکنون اما رییس جمهور غنی پس از اجرای مراسم تحلیفش در حضور کاردار سفارت ایالات متحده امریکا و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان گفته است به زودی فرمان تازه‌ای صادر خواهد کرد که موضع حکومت افغانستان را در باره روند صلح و رهایی زندانیان گروه طالبان، روشن خواهد ساخت.

هیات مذاکره‌کننده آماده است

هم‌زمان با این، آقای غنی از همه‌شمول بودن ترکیب هیات مذاکره‌کننده صلح دولت افغانستان با گروه طالبان اطمینان داد و گفت، تشکیل این هیات امروز (دوشنبه، بیستم حوت) نهایی می‌شود. به سخن او، این هیات مذاکره‌کننده پس از مشورت‌های گسترده با شخصیت‌های مطرح، احزاب سیاسی، جامعه مدنی، زنان، جوانان و نماینده‌گان اقشار مختلف جامعه نهایی شده است و هیچ طیف سیاسی از ترکیب این ‌هیات تجرید نخواهد شد.

پاکستان شریک صلح می‌شود

رییس جمهور غنی در کنار این که از نهایی‌شدن هیات مذاکره‌کننده صلح با گروه طالبان خبر داد، گفت قرار است پاکستان در روند صلح افغانستان شریک شود. آقای غنی گفت: «طالبان دارای عقبه استراتژیک بیرون‌مرزی‌اند و خواست ما این است که فراهم‌کننده‌گان این عقبه حمایتی که پاکستان است شریک صلح باشند.» زیرا به باور او، با این اقدام هیچ بهانه احتمالی برای گروه‌های تروریستی باقی نخواهند ماند که با تغییر چهره بار دیگر وارد جنگ در کشور شوند.

عبدالله هیچ پیش‌شرطی ندارد

هم‌زمان با تحلیف محمداشرف غنی به عنوان رییس جمهور در ارگ ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله نیز مراسم مشابه تحلیف را در قصر سپیدار برگزار کرد. آقای عبدالله با اشاره به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی یادآور شد که در این مذاکرات از ارزش‌های جمهوری اسلامی دفاع خواهد کرد و هیچ پیش‌‎شرطی برای صلح ندارد. آقای عبدالله قرار دادن پیش‌شرط برای مذاکره با گروه طالبان را مانع در روند صلح عنوان کرد و افزود: «از طالبان می‌خواهیم که به خواست صلح‌طلبانه مردم احترام بگذارند و خودشان را برای مذاکره آماده کنند.»

این در حالی است که بر اساس توافق ایالات متحده امریکا با گروه طالبان، قرار بود امروز سه‌شنبه، بیستم حوت نخستین روز مذاکرات مستقیم نماینده‌گان گروه طالبان با هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان باشد. طالبان بر وفق محتوای این توافق، آزادی حدود پنج هزار زندانی‌شان را پیش‌شرط آغاز این مذاکرات عنوان کرده‌اند. حکومت افغانستان اما در ضمن این‌که با این پیش‌شرط گروه طالبان مخالفت کرده است، رهایی این زندانیان را در ۱۰ روز ناممکن دانسته است. اکنون اما روشن نیست که مذاکرات بین‌الافغانی چه زمانی آغاز خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا