در تماس تلفنی غنی با ترودو مطرح شد: حقوق قربانیان سقوط هواپیمایی اوکراینی تامین شود

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، با جستن ترودو، نخست وزیر کانادا، در پیوند به سقوط یک هواپیمای اوکراینی در ایران که در آن شماری از شهروندان کشور کانادا و افغانستان نیز کشته شدند، گفتگوی تلفنی کردند.

این گفتگو شام روز چهارشنبه، ۲۵ جدی صورت گرفته و دو طرف خواستار تحقیقات بیشتر در پیوند به چگونگی سقوط این هواپیما شده است.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین بامداد روز چهارشنبه، هژدهم جدی، هنگامی که فرودگاه «امام خمینی» در تهران را به مقصد کیف، پایتخت اوکراین، ترک کرده بود، در حوالی شهر جدید پرند تهران سقوط کرد.  در پی این حادثه تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما، جان باختند که شامل۱۰شهروند افغانستان نیز می‌شد. ستادکل نیروهای مسلح ایران با نشر اعلامیه‌ای به صورت رسمی تأیید کرد که هواپیمای اوکراین در پی اصابت موشک سقوط کرده است.

با یان حال نخست وزیر کانادا در گفتگو با رییس جمهور غنی این سانحه هوایی را «یک حادثه تکان دهنده» خوانده است. آقای ترودو با آنکه از پذیرفتن مسوولیت ساقط کردن این هواپیما توسط ایران استقبال کرده اما گفته که «در این فرصت، همه ما باید روی گام‌های بعدی تمرکز کنیم؛ یک گام مثبت این بود که ایران مسئولیت سانحه را به عهده گرفت، اما نیاز به برداشتن گام‌های بعدی می باشد.»

ترودو تاکید کرد که جامعه بین‌المللی منتظر اقدامات بعدی در پیشرفت تحقیقات قابل اعتبار می‌باشد تا روشن شود که مشکل در کجا بوده است:« ایران باید به گونه‌ی شفاف برای فراهم نمودن زمینه تحقیقات بین‌المللی اقدام کند و راه درست را اختیار نماید.»

دراین مکالمه تلفنی، محمداشرف غنی، با نخست وزیر کانادا و مردم این کشور به خاطر کشته شدن شماری از شهروندان این کشور در سانحه هوایی سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران ابراز همدردی کرده است. آقای غنی گفته برای اینکه حقیقت این حادثه آشکار شود، جامعه بین‌المللی باید نقش مؤثر خویش را ایفا نموده و حقوق قربانیان تامین گردد.

رییس جمهور ضمن تاکید بر شفافیت در روند تحقیقات، گفت که از موقف گروه کاری حمایت می‌کنیم و ایران باید خواست‌های خانواده‌های قربانیان را در نظر بگیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن