غنی به مسوولان نهاد‌های امنیتی: برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی مکانیزم بسازید

۸صبح، کابل: رییس جمهور غنی به نهادهای امنیتی کشور دستور داده است تا برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی در جریان عملیات نظامی، روی ایجاد یک مکانیزم و تغییر شیوه عملیات کار کنند.

بر بنیاد یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، آقای غنی این دستور را در نشست فوق‌العاده امنیتی در مورد جلوگیری از تلفات افراد ملکی در جریان عملیات‌ نظامی، صادر کرده است. این نشست روز چهارشنبه، بیست‌ودوم حوت، در ارگ ریاست جمهوری با اشتراک نماینده‌گان نهادهای امنیتی و حمایت قاطع برگزار شده بود.

آقای غنی به مسوولان نهادهای امنیتی در این نشست دستور داده است که در نشست بعدی، پیشنهادات‌‌شان را در مورد مکانیزم جلوگیری از تلفات افراد ملکی ارائه کنند.

به نقل از خبرنامه، رییس جمهور غنی گفته است: «تلفات ملکی یکی از بدبختی‌های جنگ است که برای من و سایر مسوولان حکومت قابل قبول و تحمل نمی‌باشد.»

آقای غنی در مراسمی که به مناسبت گرامی‌داشت از بیست‌وچهارمین سال‌یاد کشته شدن عبدالعلی مزاری، رهبر سابق حزب وحدت اسلامی، برگزار شده بود، نیز گفت که تلفات افراد ملکی برای حکومت غیرقابل قبول است و نیروهای امنیتی باید عملیات‌شان را قسمی اجرا کنند که به افراد ملکی آسیب وارد نشود.

اخیراً گزارش شده است که به شماری از شهروندان کشور در جریان عملیات‌ نیروهای حامی دولت در ولایت‌های میدان‌وردک، غزنی، ننگرهار و لغمان تلفات وارد شده است.

این در حالی است که سازمان ملل متحد در پنجم حوت در گزارشی اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳ هزار و ۸۰۴ نفر به شمول ۹۲۷ کودک در جریان خشونت‌های مسلحانه در افغانستان کشته شده‌اند. در این سال ۷ هزار و ۱۸۹ نفر دیگر نیز زخم برداشته‌اند.

به گزارش این سازمان، این رقم نشان‌دهنده افزایش ۵ درصدی در تلفات غیرنظامیان نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی است. در سال ۲۰۱۷ میلادی در جریان خشونت‌ها ۳ هزار و ۴۴۰ نفر کشته و ۷ هزار و ۱۹ نفر دیگر زخمی شده بودند.

در گزارش سالانه سازمان ملل متحد که به همکاری دفتر یوناما و دفتر حقوق بشر این سازمان تهیه شده است، مسوولیت ۶۳ درصد تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۸ میلادی به گروه‌های مخالف مسلح دولت و ۲۴ درصد دیگر به نیروهای طرفدار دولت نسبت داده شده است.

دکمه بازگشت به بالا