واکنش غنی به اتهام انتقال پول: دارایی‌ من و نزدیکانم بررسی شود

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین کشور، با رد اتهام انتقال میلیون‌ها دالر پول از خزانه دولت، می‌گوید که حاضر است برای اثبات این قضیه، دارایی‌های او و نزدیکانش زیر نظر بازرسان سازمان ملل متحد یا نهاد بی‌طرف دیگر بررسی شود.

رییس جمهور پیشین کشور روز چهارشنبه، هفدهم سنبله، با نشر اعلامیه‌ای در صفحه توییترش، به اتهام بردن میلیون‌ها دالر پول از خزانه دولت از سوی وی به امارات متحده عربی، واکنش نشان داده است.

وی در بیست‌وچهارم اسد به محض ورود طالبان به کابل، کشور را ترک کرد و به امارات متحده عربی پناهنده شد.

اشرف غنی در این اعلامیه‌اش گفته است که طالبان همان روز به گونه غیرمنتظره وارد شهر شدند و وی پس از اصرار محافظانش به دلیل احتمال «درگیری‌های وحشتناک کوچه به کوچه شبیه دهه ۹۰ میلادی» در شهر شش میلیونی کابل، کشور را ترک کرده است.

او گفته است که ۲۰ سال عمرش صرف کمک به مردم افغانستان شد و قرار نبود که مردم را ترک کند؛ اما مجبور به گرفتن سخت‌ترین تصمیم زنده‌گی‌اش شده است.

با این حال، وی گفته است که اکنون زمان مناسب برای ارزیابی عواقب خروج او از کشور نیست و در آینده نزدیک به تفصیل در مورد آن خواهد پرداخت.

اشرف غنی در ادامه، فساد را آفتی عنوان کرد که کشور را فلج کرده بود و آن را هیولایی دانست که نمی‌توان آن را به ساده‌گی و سریع شکست داد.

با این حال، غنی گفته است که وی و رولا (بی‌بی‌گل) غنی، همسرش، در بخش امور مالی شخصی‌شان پنهان‌کاری نداشته و همه دارایی‌های‌شان را فاش کرده‌اند.

او تصریح کرده که میراث خانواده همسرش نیز در زادگاهش، لبنان، ثبت شده است.

اشرف غنی گفت که حاضر است دارایی‌اش زیر نظر بازرسان سازمان ملل متحد یا نهاد تحقیقات مالی بی‌طرف دیگر، بررسی شود و از این کار استقبال می‌کند.

رییس جمهور پیشین هم‌چنان از آماده‌گی افراد نزدیک خود برای بررسی عمومی منابع مالی‌شان خبر داده است.

محمداشرف غنی از سایر مقامات ارشد دولت سابق و شخصیت‌های سیاسی نیز خواسته است که اجازه دهند دارایی‌های‌شان بررسی شود.

در کنار این مورد، غنی از چگونه‌گی سقوط حکومتش از مردم عذرخواهی کرده و گفته است، از این‌که مأموریت خود را شبیه رییسان جمهور پیشین به پایان رسانده، عمیقاً متأسف است.

او تصریح کرد که در جریان زنده‌گی‌اش به فرمول جمهوری دموکراتیک متعهد مانده است و آن را تنها راه برای افغانستان مستقل، صلح‌آمیز و مرفه می‌داند.

رییس جمهور پیشین هم‌چنان گفته است که اقدامات او «همیشه» مبتنی بر مواد قانون اساسی کشور بوده است که همیشه زمینه را برای گفت‌وگو فراهم می‌کرد.

او هم‌چنان از برگزاری لویه‌جرگه و شوراها به عنوان مواردی یاد کرده است که می‌تواند کشور را به سوی نتیجه صلح‌آمیز و رو به جلو هدایت کند.

غنی در پایان اعلامیه‌اش از سربازان ارتش و خانواده‌های آنان بابت قربانی‌هایی که در ۴۰ سال اخیر داده‌اند، قدردانی کرده است.

گفتنی است که پس از خروج رییس جمهور پیشین، خبرهایی نشر شد که وی با بکس‌های پول به ارزش ۱۶۹ میلیون دالر، کشور را ترک کرده است.

هرچند نشر این خبرها واکنش‌های زیادی را به همراه داشت؛ اما غنی در اولین بیانیه‌اش پس از ترک کشور، این اتهامات را رد کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا