غنی: یک میلیارد دالر از مصارف نهادهای امنیتی باید صرفه‌جویی شود

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور، به معینان وزارت‌های مالیه، دفاع و داخله هدایت داده است که باید یک میلیارد دالر از مصارف نهادهای امنیتی در یک سال آینده صرفه‌جویی شود.

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که محمداشرف غنی طی یک کنفراس ویدیویی با معینان مالی، اداری و تامیناتی وزارت‌‌های دفاع ملی، امور داخله و مالیه، روی صرفه‌جویی موثر هزینه‌ها از سه ‌سال به دو سال گفت‌وگو کرده است. این گفت‌وگو روز چهارشنبه، ششم حمل انجام شده است.

طبق اعلام ارگ، رییس جمهور غنی به معینان وزارت‌های داخله، مالیه و دفاع دستور داده است که در یک سال آینده باید یک میلیارد دالر در مصارف سکتور امنیتی و دفاعی، با «حفظ خدمات باکیفیت به این نیروها»، صرفه‌جویی شود.

معینان این وزارت‌ها، گزارش داده‌اند که در یک سال گذشته ۳۰۰ میلیون دالر از طریق اصلاحات و جلوگیری از مصارف بی‌جا و غیرموثر در نهادهای امنیتی صرفه‌جویی شده است.

این در حالی است که امریکا به تازه‌گی اعلام کرد که یک میلیارد از کمک‌هایش به افغانستان را قطع می‌کند. این تصمیم به دنبال تلاش‌ ناکام مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا برای حل اختلافات میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله گرفته شده است. وزیر خارجه امریکا به کابل برای حل اختلاف‌ها آمده بود، اما به نظر می‌رسد که نتیجه مطلوب از دیدارهایش با آقای غنی و عبدالله نگرفت. واشنگتن پس ختم این دیدار با نشر اعلامیه‌ای از محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله به شدت انتقاد و ابراز نارضایتی کرده است.

محمداشرف غنی روز گذشته در پیامی اعلام کرد که برای جبران قطع یک میلیارد دالر از کمک‌های امریکا، برنامه‌های ریاضتی را روی دست دارد و تلاش می‌کند تا منابع بدیل را پید کند.

او گفته بود که قطع یک میلیارد دالر از کمک‌های امریکا تأثیری روی زنده‌گی مردم نمی‌گذارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن