رضا پهلوی درباره‌ی کشف جسد احتمالی رضاشاه: منتظر مشخص شدن واقعیتیم

در واکنش به پیدا شدن جسد مومیایی شده در جریان عملیات حفاری در حرم عبدالعظیم در شهرری که گفته می‌شود شباهت‌هایی به جسد مومیایی شده رضاشاه دارد، رضا پهلوی نواده‌ی مؤسس سلسله‌ی پهلوی گفته است که در انتظار مشخص شدن واقعیت است.

رضا پهلوی در حساب توییتر خود نوشته است: «اخبار مربوط به پیدا شدن پیکر مومیایی‌شده‌ی رضاشاه در شاه‌عبدالعظیم را از نزدیک دنبال می‌کنم. فعلاً در حال بررسی موضوع هستیم و در انتظار مشخص شدن واقعیت امر در روزهای آینده می‌مانیم. در عین حال به مقامات مسئول، نسبت به هر گونه پنهان‌کاری و عدم شفافیت در این خصوص هشدار می‌دهم.»

روز گذشته از ایران گزارش شده بود که در پی برخورد کارگران حفاری با یک «جسد مومیایی شده» در حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران، حسن خلیل‌آبادی یک عضو شورای شهر تهران تعلق این جسد به رضاشاه پهلوی را محتمل دانسته و گفته عملیات حفاری در منطقه برای بررسی دقیق موضوع متوقف شده است..

خبرنگار رسانه‌ی روزآروز در ایران که خبر کشف این مومیایی را منتشر کرده بود، می‌گوید جسد داخل محفظه‌ای بتنی بوده و همراه آن وسایلی چون شمشیر هم کشف شده است. تصاویری که از زمان دفن شدن رضاشاه منتشر شده او را در اونیفورم نظامی نشان می‌دهد.

گزارش‌های ضد و نقیضی از وضعیت این پیکر پس از کشف منتشر شده است. برخی از خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی خود از دفن مجدد آن گفته‌اند و برخی می‌گویند که جسد مومیایی شده از محل حفاری خارج شده است.

ساعاتی پس از انتشار خبر کشف اتفاقی این جسد، کانال خبری موسوم به میراث‌نما عکسی را به عنوان مومیایی کشف شده در شهر ری منتشر کرده که گفته می‌شود مشخصات ظاهری و واضح آن احتمال تعلق این جسد به رضاشاه را تقویت می‌کند. هر چند یکی از اعضای روابط عمومی حرم عبدالعظیم دیروز گفته بود «کشف جسدی مومیایی در شهر ری که آن را به رضاشاه پهلوی نسبت می‌دهند یک شایعه است.»

خبرگزاری‌های فارس و تسنیم وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و بخش‌های خبری رادیو تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی ایران با انتشار گزارش‌هایی احتمال این که جسد کشف شده پیکر رضاشاه باشد را مردود اعلام کردند.

حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران که رییس کمیته میراث فرهنگی این شورا هم هست دیروز به خبرگزاری ایسنا گفته بود «جنازه متعلق به هر کسی که باشد به دلیل این که مومیایی شده جنبه‌ی میراثی دارد و باید حفظ شود.»

گزارش شده که جنازه‌ی مومیایی شده در پی حفاری در قسمت غربی صحن ‌عبدالعظیم پیدا شده است.

آرام‌گاه رضاشاه در کنار حرم عبدالعظیم بنا گذاشته شده بود. این آرام‌گاه در اوایل انقلاب به دست صادق خلخالی تخریب شد. صادق خلخالی، روحانی شیعه، با حکم آیت‌الله روح‌الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی به عنوان حاکم شرع دادگاه های انقلاب پس از دلو ۱۳۵۷ منصوب شده بود. آقای خلخالی در خاطرات خود گفته است از این که نتوانسته بود در جریان تخریب آرام‌گاه رضاشاه به پیکر او دست پیدا کند، متعجب و در حسرت بوده است.

رضاشاه پهلوی در پی اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در جریان جنگ دوم جهانی از سلطنت کناره گرفت و پس از چند سال تبعید، در آفریقای جنوبی درگذشت. جنازه‌ی او مدتی در مصر به امانت گذاشته شد، اما حدود ۷۰ سال پیش، بعد از طواف کعبه، قبله‌ی مسلمانان در مکه، از قاهره به تهران منتقل و در ماه ثور ۱۳۲۹ در آرام‌گاهی که در شهر ری برای او طراحی و ساخته شده بود، دفن شد.

معمار این بنا محسن فروغی استاد معماری و رییس دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود که کاخ نیاوران و دانشکده‌ی حقوق دانشگاه تهران هم از آثار اوست. این بنا تا ماه اردیبهشت ۱۳۵۹ که آقای خلخالی آن را تخریب کرد، پابرجا بود.

دیدگاه are closed.