نی: در چهار سال حکومت وحدت ملی ۵۳ خبرنگار کشته شده ‌است

مصور زادفر

دفتر نی، حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان گفته است که در زمان حکومت وحدت ملی‌ ۵۳ خبرنگار کشته شده‌ است.

نی، حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد روز دوشنبه (۱۹ سنبله) در نشست خبری‌ای گفت که در دوزاده سال حکومت حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان ۴۲ خبرنگار کشته شده است، اما طی چهار سال حکومت محمداشرف غنی، این آمار به ۵۳ تن رسیده است.

عبدالمجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی در نشست خبری دیروز گفت که در زمان حکومت حامد کرزی سالانه ۳ خبرنگار کشته می‌شد، اما این آمار در زمان حکومت رییس جمهور غنی، به ۱۳ تن افزایش یافته است. عبدالمجیب خلوتگر گفت: «از جمله‌ی ۹۵ خبرنگار کشته‌شده‌ی داخلی و خارجی، ۴۴ درصد آن در دوازده سال حکومت کرزی و ۵۶ درصد آن در زمان حکومت آقای غنی کشته شده‌ است.»

دفتر نی، حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان به این باور است که خبرنگاران عمداً هدف قرار می‌گیرند و یکی از دشمنان تعریف‌شده‌ی تروریست‌ها رسانه‌ها اند. او گفت: «فلم‌هایی که از حادثه‌ی ۱۰ ثور از سوی نهادهای حکومتی به ما ارایه شده و اجساد خبرنگاران کشته‌شده در چهارشنبه‌ی سیاه نشان می‌دهد که خبرنگاران تصادفاً در یک انفجار برابر نشده‌اند، اجساد به حدی متلاشی بودند که نشان می‌داد عمداً مورد هدف قرار گرفته‌اند.»

شام روز چهارشنبه (۱۴ سنبله) دو انفجار پی ‌در پی در قلعه‌ی ناظر در حوزه‌ی ششم امنیتی کابل رخ داد. گواهان رویداد گفته‌اند که انفجار دوم برخاسته از ماین جاسازی ‌شده در داخل یک موتر بوده است. تصاویر نشر شده از موتری که مملو از مواد انفجاری است، نشان می‌دهد که دستگاه خاموش‌کننده‌ی سینگال (جمر) بر این موتر نصب شده ‌است. بر بنیاد اطلاعاتی که از سوی وزارت دفاع ارایه شده، دستگاه «جمر» توانایی و قدرت آن را دارد که طول امواج را تغییر داده و مانع انفجار شود. رییس اجرایی نی گفت: «انفجار دوم در چهارشنبه سیاه که خبرنگاران را هدف قرار داد، با تفاوت بیشتر از ۴۵ دقیقه از انفجار نخست صورت گرفته است. این نشان می‌دهد که این انفجار ناشی از بمب ساعتی نبوده، بلکه بمب کنترول شونده‌ای از راه دور بوده است، با توجه به این‌که جمر روی موتر موجود بوده، واقعاً تروریستان این‌قدر فرصت داشتند که جمر را برداشتند و نیروهای امنیتی متوجه نشدند؟ دوم، دستگاه جمری برای خنثا‌سازی مواد انفجاری استفاده می‌شود، از نظر تخنیکی نمی‌تواند تهدید جدید از راه دور را خنثا کند؟ حکومت افغانستان باید به این پرسش‌ها پاسخ بدهد.»

دفتر نی همچنان در نشست خبری روز دوشنبه گفت حکومت افغانستان در نظر دارد که پوشش زنده‌ی رسانه‌ها از حملات تروریستی را متوقف کند. عبدالمجیب خلوتگر گفت: «بر اساس ماده‌ی ۵۰ قانون اساسی افغانستان، حق دسترسی به اطلاعات که شامل پوشش زنده نیز می‌شود، حق مردم افغانستان است. هیچ‌کس نمی‌تواند به هیچ بهانه‌ای این حق را از مردم بگیرد.» او همچنان افزود که حفظ جان مردم و خبرنگار از وظایف حکومت است، حکومت باید امنیت را فراهم کند، در غیر آن حاکمیتش نیز زیر سوال می‌رود.

دفتر حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان به حکومت افغانستان پیشنهاد کرد که اگر نمی‌تواند امنیت جانی خبرنگاران را در هنگام پوشش حملات تروریستی تأمین کند، باید پهباد یا سیستم فلم‌برداری درون را اجازه بدهد. نهادهایی که از نظر تخنیکی توانایی دارند باید کمک کنند تا تمام رسانه‌ها بتوانند این حوادث را از طریق پهبادها تحت پوشش قرار دهند. پیشنهاد دیگری که نی به حکومت افغانستان دارد، این است که نیروهای ویژه‌ای برای تأمین امنیت جان خبرنگاران گماشته شود. نیروهایی که بدانند چگونه از جان خبرنگاران هنگام پوشش حملات تروریستی محافظت کنند.

پهپاد‌ها، تجهیزات هوایی‌ای اند که اغلب برای حمل دوربین‌های فلم‌برداری استفاده می‌شوند. این تجهیزات می‌توانند توسط سیستم‌های کنترول پرواز با GPS کنترول شوند.

نی، از افزایش خشونت علیه خبرنگاران در ولایت بلخ نیز خبر می‌دهد. به گفته‌ی آقای خلوتگر، ناامنی سبب افزایش خشونت علیه خبرنگاران در ولایت بلخ شده است. او گفت: «خبرنگاران به دلیل ناامنی به مناطق دوردست و ولسوالی‌هایی مانند شولگرده نمی‌روند، این باعث می‌شود که هم صدای‌شان مردمی که باید بلند شود، نمی‌شود و هم مردمی که در شهر استند و باید از وضعیت آگاه شوند، نمی‌شوند.»

دفتر نی نگرانی‌اش را از بهر خودسانسوری رسانه‌ها به دلیل حضور قدرت‌های محلی در بلخ ابراز کرد. عبدالمجیب خلوتگر گفت: «مصلحت‌گرایی حکومت باعث شده که اعتماد رسانه‌ها صدمه ببیند.»

این در حالی است که در چند ماه گذشته، رسانه‌های افغانستان در حملات تروریستی قربانی‌های زیادی داده‌اند. ۹ خبرنگار و عکاس در ۱۰ ثور امسال، در حمله‌ای در شش‌درک کابل کشته شدند. مسئولیت این حمله را داعش به دوش گرفت. پس از آن، در چهارشنبه‌ی هفته‌ی پیش (۱۴ سنبله) دو خبرنگار کشته و ۵ تن دیگر زخم برداشتند.

بر اساس آمار دفتر نی، شمار تمام رسانه‌های دیداری، شنیداری و نوشتاری‌ای که در وازرت اطلاعات و فرهنگ ثبت شده‌اند، به ۶۵۹ رسانه می‌رسد. از این میان، اکنون ۴۸۳ رسانه فعال و ۱۷۶ رسانه‌ی دیگر غیرفعال اند.

دیدگاه are closed.